Ocena brak

GIMNASTYKA WE WCZESNYM OKRESIE POŁOGOWYM

Autor /rambo Dodano /30.01.2014

W tym czasie gimnastykę należy przeprowadzać w następującym celu:

1)    pobudzenia krążenia i przemiany materii — aby zapobiegać zastojom w układzie żylnym i niebezpieczeństwu zakrzepów i zatorów — „profilaktyka przeciwzakrzepowa" —

2)    przywrócenia prawidłowego napięcia dna miednicy i mięśni brzucha — aby zabezpieczyć statykę i prawidłową postawę po okresie połogu i zapobiegać obniżeniu narządów jamy brzusznej — „profilaktyka przed zmianą prawidłowej pozycji narządów, mięśni, powięzi itd.“.

Ćwiczenia gimnastyczne w połogu, a szczególnie odpowiednie ćwiczenia na mięśnie brzucha i mięśnie dna miednicy, powinny być dobrane w zależności od przypadku: inne w przypadku fizjologicznego rozwiązania bez powikłań, inne po rozwiązaniu z nacięciem i szyciem krocza lub rozwiązania zakończonego operacją kleszczową (lub przy użyciu próżnio-ciągu położniczego), jeszcze inne w przypadku porodu zakończonego cięciem cesarskim.

Duże znaczenie ma odpowiedni rodzaj ćwiczeń, gdy w ciąży bliźniaczej lub w przypadku wielowodzia nastąpiło silne rozciągnięcie powłok brzusznych. W takich przypadkach należy dokładnie objaśnić poszczególne ćwiczenia. Bardzo ważne jest unikanie jakiegokolwiek przeciążenia. Jest to szczególnie ważne u tych położnic, u których występuje duże napięcie psychiczne, u których ich ruchliwość i żywotność jest niewspółmierna do możliwości, do aktualnej sprawności organizmu. Inne kobiety natomiast czują się na skutek odbytego porodu tak wyczerpane, że leżą prawie bez ruchu w łóżku i nie są zdolne przystąpić do jakiegokolwiek ćwiczenia. Zdarza się, że położnica leży w łóżku niespokojna, płacze i nieustannie w rozpaczy pyta, co się właściwie z nią dzieje, cieszy się, że dziecko przyszło na świat, musi jednak płakać!

Tu niezbędne będzie taktowne podejście osoby prowadzącej gimnastykę celem przekonania i zachęcenia położnicy do wykonywania ćwiczeń mających na celu pobudzenie krążenia i przemiany materii, do ćwiczeń oddechowych, podczas gdy położnica najchętniej chciałaby, aby pozostawić ją w spokoju, a co najwyżej mogłaby się zgodzić na masaż.

Masaże stóp i nóg. jako czynnik ułatwiający odpływ zwrotny prądu krwi i chłonki, jak również lekki masaż brzucha, bocznych i tylnych odcinków powłok brzusznych (s. 124—125), działa korzystnie jako wprowadzenie do zasadniczych ćwiczeń, gdyż pomaga położnicy przekonać się o celowości wykonywania forsownych ćwiczeń ruchowych dłoni i stóp oraz ćwiczeń oddechowych.

 

Podobne prace

Do góry