Ocena brak

Giardiaza

Autor /margolcia Dodano /26.06.2014

Giardiaza jest wywołana przez pierwotniaka noszącego nazwę Giardia intesti-nalis. Używana bywa także inna nazwa pasożyta Giardia lamblia, stąd choroba nazywana bywa także lambliozą.

Pasożyt ten jest pierwotniakiem wielkości 10-20 pm, bytującym przede wszystkim w jelicie cienkim (dwunastnicy i jelicie czczym), ale także w drogach żółciowych i pęcherzyku żółciowym. Osoba zarażona wydala z kałem cysty Giardii,które w środowisku wilgotnym zachowują zaraźliwość przez kilka tygodni. Zarażenie następuje przez połknięcie cyst. W ich przenoszeniu dużą rolę odgrywają brudne ręce, zanieczyszczone pożywienie i woda.

Giardiaza jest dosyć częstą chorobą pasożytniczą. Szacuje się, że dotyczy kilku procent populacji. Zdecydowana większość przypadków przebiega bez objawów i po pewnym czasie ustępuje samoistnie bez leczenia. W przypadkach objawowych obserwuje się bóle brzucha o różnym nasileniu, niekiedy przypominające dolegliwości w chorobie wrzodowej, a ponadto występują przewlekłe biegunki, które mogą prowadzić do utraty masy ciała.

Pierwotniak przyczepia się do powierzchni komórek nabłonka jelitowego i niszczy ich rąbek szczoteczkowy, a następnie prowadzi do destrukcji kosmków jelitowych, co w efekcie wywołuje zaburzenia wchłaniania jelitowego.

Rozpoznanie opiera się na wykryciu cyst Giardia intestinalis w kale osób zarażonych, przy czym zwykle wykonuje się badanie przez 3 kolejne dni. Większą czułością charakteryzuje się badanie treści dwunastniczej, pobranej podczas zgłębnikowania, łub wycinek z dwunastnicy pobrany w czasie gastroduodeno-skopii. W tym materiale wykrywa się trofozoity pasożyta.

Leczenie polega na podawaniu metronidazolu doustnie. Pewną skuteczność wykazuje także furazolidon. Ze względu na możliwe nawroty choroby wykonuje się badania diagnostyczne w1 otoczeniu chorego i leczeniu poddaje się wszystkie osoby zarażone, zarówno z objawami choroby, jak i bez objawów.

W zapobieganiu zasadniczą rolę odgrywa higiena osobista - mycie rąk po wyjściu z ubikacji i przed jedzeniem. Ponadto ważne jest zabezpieczenie wody pitnej i żywności przed zanieczyszczeniem cystami pasożyta. Szczególną uwagę należy zwrócić na zbiorowości dziecięce (domy dziecka, przedszkola, żłobki), gdzie giardiaza szerzy się łatwo.

 

Podobne prace

Do góry