Ocena brak

GETYNGA

Autor /PetrycyLol Dodano /16.03.2012

Nm. Góttingen, miasto w Saksonii Dolnej (RFN) nad rzeką Leine; po raz pierwszy wspomniane w X w., otrzymało ok. 1200 prawa miejskie i przyłączyło się do Hanzy. W 1737 Jerzy II, król ang. i elektor hanowerski, założył uniwersytet (Georg-August Univ.), cieszący się niezwykłymi jak na swój czas swobodami i wolnością nauki. W 1751 założono tu Akademię Nauk.

W 2. poł. XVIII-1. poł. XIX w. silny rozwój nauk historycznych, językoznawstwa, prawa. Tradycja matematyczna Getyngi sięga C. F. Gaussa, „księcia matematyków", który tam nauczał od 1807; później światowy ośrodek fizyki i matematyki.

Gottinger Hain (a. Gottinger Dichterbund) nm., 'getyński gaj (a. związek poetów)'; związek młodych pisarzy nm. okresu Burzy i Naporu (zob. Sturm und Drang), 1772-74, m.in. Boie, Hólty, Voss, bracia Stolberg, przeciwnicy kierunku francuskiego w lit. nm.

Gottinger Sieben nm., 'getyńska siódemka'. Gdy w 1837 król Ernest August odwołał konstytucję Hanoweru, 7 profesorów uniwersytetu w Getyndze wystąpiło z energicznym protestem; zostali z miejsca usunięci z uczelni.

Byli to: bracia Jakob i Karl Grimm, twórcy filologii porównawczej, historycy Gervinus i Dahlmann, fizyk W. E. Weber, orientalista von Ewald i prawnik W. E. Albrecht. Wskutek naruszenia swobód akademickich ucierpiała także reputacja uczelni. Odrodziła się w końcu XIX w., głównie dzięki wydziałom fizyki i matematyki.

Podobne prace

Do góry