Ocena brak

Gęsiówka kaukaska

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Gęsiówka występuje w tak wielu kolorach (od białej i różowej aż do czerwonej), że można nią w oryginalny sposób obsadzać rabaty kwiatowe. Kwiaty mają łagodny odcień bieli. Kwitnie od wiosny do lata. Można ją też posadzić w ogródku alpejskim. Pod koniec sezonu rozrastające się rozety jej mięsistych liści skutecznie ograniczają rozprzestrzenianie się chwastów. W cieplejszych rejonach, ta południowo-europejska roślina przez całą zimę zachowuje zielone liście. Możemy wykorzystać tę ładną gęsiówkę również w inny sposób. Pozwólmy jej na wysianie się w szczelinach chodnika lub na suchej kamiennej ścianie. Ponieważ osiąga małe rozmiary, najlepiej widoczna będzie blisko domu lub przy kącie wypoczynkowym w ogrodzie.

Gęsiówka jest w pełni odporna na mróz. Sadząc ją, unikamy miejsc, które latem nadmiernie się nagrzewają.

Sadzimy na nasłonecznionym stanowisku. Jeśli używamy jej jako rośliny wieloletniej, dbajmy, by w lecie nie była narażona na gorące promienie słońca w południe.

Dobrze podlewamy rośliny uprawiane w doniczkach, po czym pozwalamy powierzchni podłoża wyschnąć i podlewamy ponownie.

Dzięki swym mięsistym liściom, gęsiówka dobrze znosi suche powietrze. Nie wymaga dodatkowej wilgotności.

Jak większość skalniaków A.caucasica preferuje ubogie podłoże i nie ma potrzeby jej nawożenia.

Uprawiamy gęsiówkę w podłożu na bazie gliny, w którym około 1/3 masy objętościowej stanowi żwir lub piasek ogrodniczy. Stosujemy podłoże ubogie w składniki odżywcze. Jesienią dzielimy rośliny i natychmiast ponownie je sadzimy.

Po przekwitnięciu przycinamy łodygi, co pomoże zachować zgrabny wygląd gęsiówki i pobudzi wzrost liści. Jeśli rośnie ona w grupie, najlepiej posłużyć się ręcznymi nożycami. Oszczędzajmy liście i nasadę roślin.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przesiąknięte wodą podłoże spowoduje śmierć rośliny. Należy dobrze obłożyć skorupami otwory drenażowe i używać łatwo przepuszczalnego kompostu. 

Bardzo suche warunki panujące latem w silnie nasłonecznionych miejscach będą miały podobny skutek. Można tego uniknąć, rozważnie umieszczając donice. 

Ślimaki nagie mogą przez jedną noc poważnie uszkodzić tak małą roślinę, jak gęsiówka. Wybierz właściwą metodę ich zwalczania.

Podobne prace

Do góry