Ocena brak

Gęsia stopa ścięgnista

Autor /juleczka Dodano /05.01.2012

Gęsia stopa ścięgnista (pes anserinus) Ścięgno końcowe m. krawieckiego wraz ze ścięgnami m. smukłego i m. półścięgnistego wachlarzowato rozszerzają się u swych końców i łączą się z powięzią goleni, tworząc płytkę ścięgnistą, zwaną gęsią stopą; przyczepia się ona na piszczeli poniżej i przyśrodkowo od jej guzowatości. Płytka ta składa się z dwóch warstw; powierzchownej, utworzonej przez ścięgno m. krawieckiego, i głębokiej, utworzonej przez ścięgna obu pozostałych mięśni. W okolicy tej znajdują się kaletki maziowe.

Unaczynienie: gałązki mięśniowe odchodzące bezpośrednio od t. udowej i jej gałęzi (t. okalającej udo bocznej i t. zstępującej kolana).

Jedna kaletka maziowa występuje między ścięgnem m. krawieckiego a ścięgnem mm. smukłego i półścięgnistego (bursa subtendinea m. sartorii*); druga, często połączona z poprzednią, duża, stale występująca, jest położona między piszczelą i więzadłem pobocznym piszczelowym a ścięgnem mm. smukłego i półścięgnistego (bursa anserina).

Mięsień ten może nie występować. Obserwowano dwa brzuśce połączone ścięgnem pośrednim. Może się dzielić na dwie części wzdłuż przebiegu, lub też tylko wzdłuż górnego lub dolnego odcinka. Czasami zdarzają się nieznaczne odchylenia dotyczące jego początku i końca.

Podobne prace

Do góry