Ocena brak

Gerbera Jamesona

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Gerbera to efektowna, wiecznie zielona roślina pochodząca z południowej Afryki, będąca jednoroczną rośliną, dobrą do uprawy w domu, a także na zewnątrz, gdy niebezpieczeństwo mrozów już minie. Ma kwiaty w bogatym wyborze kolorów: białym, kremowym, żółtym, różowym, łososiowym i czerwonym, które są również trwałymi kwiatami ciętymi. W idealnych warunkach roślina kwitnie przez większą część lata. Należy ją zimować w miejscu, gdzie nie grozi jej mróz i wnieść do domu, nim zaczną się przymrozki.

Minimalna temperatura dla gerbery to 8°C, maksymalna - przy dobrym wietrzeniu - 21°C. Osłonięte, południowe stanowisko na tarasie zapewni odpowiednią ilość ciepła bez przeciągów.

Na zewnątrz należy hodować gerberę w pełnym słońcu, osłaniając przed żarem w południe, gdyż można wówczas przekroczyć zalecane temperatury.

Pozwólmy,by ziemia przeschła pomiędzy podlewaniami, lecz starajmy się utrzymać ją w wilgoci w okresie wzrostu. Jeżeli temperatury są niskie, trzeba odpowiednio zmniejszyć ilość wody. Od późnej jesieni do wczesnej wiosny podlewać tylko tyle, by roślina nie uschła.

Wilgotność należy zwiększać tylko wtedy, gdy temperatury przekraczają zalecane maksimum (21°C). Zwykle najlepiej jest jednak obniżyć temperaturę, gdyż wełniste liście gerbery nie lubią wilgoci i w rezultacie mogą pojawić się grzyby pleśniowe.

Nawozić co dwa tygodnie w okresie wzrostu, używając standardowego nawozu o 50% stężeniu.

Przesadzać wiosną do kompostu na bazie gliny, o dobrym drenażu. Stłoczone rośliny można przesadzić do osobnych doniczek.

Nie używajmy środków do nabłyszczania liści, gdyż na włochatych liściach pojawią się czarne plamy. Nie należy również ich przecierać. Wszelkie zabrudzenia usuwajmy pędzelkiem.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki Chmary małych muszek wskazują na obecność mączlika. Gerbera ma wełniaste liście, dlatego lepiej użyć pałeczki nasączonej insektycydem niż spryskiwać nim roślinę. 

Choroby Nadmierne podlewanie w połączeniu ze zbyt niską temperaturę mogą wywołać atak szarej pleśni (gnicie gęsto rosnących liści). Usuń chore liście, zwiększ temperaturę - jednak nie więcej niż do 21°C - zastosuj odpowiedni środek grzybobójczy.

Podobne prace

Do góry