Ocena brak

Geneza i funkcjonowanie mitu arkadyjskiego

Autor /Katarzyna Dodano /09.03.2011

ARKADIA - (wg starożytnych greków) górski, lesisty kraj na środkowym Peloponezie, zamieszkały przez ubogich pasterzy i dzikie zwierzęta. Kraina prostoty i szczęśliwości (w istocie zacofana i prymitywna). Wielką karierę zrobił mit arkadyjski, który po raz pierwszy pojawił się w IV eklodze Wergiliusza w postaci poetyckiego obrazu wyidealizowanej krainy spokoju, ładu i wiecznej wiosny. Jej mieszkańcy - pasterze żyją w pełnej harmonii z naturą.

Nawiązaniem do tego motywu jest pieśń Panny XII z „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego. Wyraża tu poeta pochwałę życia wiejskiego i stworzonego przez ten model egzystencji typu ludzkiego. Jest to ideał ziemianina, który prowadzi samowystarczalny pod względem materialnym tryb życia, z dala od zgiełku miejskiego , niebezpieczeństw wojennych i kłopotów kupieckich. Ideał ziemianina jest pełen aspiracji duchowych. W jego kreację wpisuje poeta pochwałę takich wartości, jak niezależność, spokój wewnętrzny, wzajemna życzliwość członków rodziny, szacunek dla starszych. Poeta nie zapomina o dobrobycie i eksponuje to, co dla motywu arkadyjskiego jest bardzo istotne, a mianowicie brak trosk materialnych i dostatnie życie bohaterów, którzy nie znają znoju pracy.

W słynnej sielance Laura i Filon” poeta łączy czułostkowość z rokokowym wdziękiem, elementy konwencjonalne z akcentami szczerości i prawdy uczuciowej. Przeżyciom bohaterów towarzyszy natura i atmosfera wieczoru na wsi . Głębsze i prawdziwsze doznania i emocje oddaje wiersz „Do Justyny. Tęskność na wiosnę”. Ukazane jest tu subtelne przeżycie natury, a więc tęsknota za słońcem, kwiatami, śpiewem ukochanej. W motywie arkadyjskim poeci sentymentalizmu eksponują nastroje elegijne, tzn. smutek i melancholię, a w uczuciu - tkliwość, czułość i rzewność.

Przemiany” Owidiusza

Złoty wiek” bliski jest wyobrażeniu Arkadii :

  • brak karzącej dłoni, sądów, winnych

  • brak prawa (zakazów i nakazów) ze względu na pełne pokory i dobroci życie mieszkańców

  • brak trosk, zmartwień

  • nieznajomość wojen

  • brak broni

  • nieznajomość lęku

  • wieczna wioska

  • ziemia sama z siebie rodzi, obfite plony(bez pielęgnacji, orki, zasiewu)

  • prostota i jasność

 

 

Podobne prace

Do góry