Ocena brak

Gebrauchsmusik

Autor /KotFilemon Dodano /11.04.2013

Niemiecki termin Gebrauchsmusik (muzyka uytkowa, muzyka utylitarna) odnosi sie do muzyk i, która stała wlatach dwudziestych i trzydziestych na antypodach ówczesnej muzyki eksperymentalnej (iktóra zreszta szybko sie naturalizowała. bo adaptacja wszelkich nowosci w muzyce jest praktycznie biorac nieograniczona).

Gebrauchsmusik komponowana była w jednym tylko celu— uytkowym, np. dla radia czy filmu, i nie pretendowała ani do wartosci, ani do trwałosci.Potwierdza to równie jej czeste przeznaczenie dla laików, nieprofesjonalistów (w tymprzypadku uywano okreslen Singmusik czy Spielmusik — muzyka do spiewania, muzyka dogrania). Bez watpienia wielki udział mieli w tym wydawcy niemieckiego obszaru jezykowego,stad niemiecka terminologia.

Kultywowano muzyke prosta, wracano do dawnej polifonii, doelemen- tarnych koncepcji dzwiekowych i rytmicznych. Małe wymagania wykonawcze miałyumoliwic niemal wszystkim bliski kontakt praktyczny z muzyka. Obnienie poziomu muzykispotkało sie z krytyka zarówno kompozytorów (Hindemith), jak i teoretyków (Adorno). Dotego typu muzyki kompozytorzy nie mieli ju nigdy wrócic.

Do góry