Ocena brak

Gazania

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

W upalnej Afryce Południowej gazania rośnie jako wiecznie zielona bylina lub półkrzew. U nas zwykle traktuje się ją jako roślinę roczną, wysiewając co roku na wiosnę nasiona lub wykorzystując pobrane zeszłego lata sadzonki. Po roku staje się ona bardzo duża i trudno zapewnić jej odpowiednią temperaturę w zimie. Istnieje wiele mieszańców gazanii; wszystkie na słonecznych terenach kwitną późno i nadają się do donic, skrzynek okiennych i na rabaty. Odmiany karłowate dorastają do 20 cm i świetnie nadają się do mniejszych doniczek. Jednak do większych kompozycji lepiej wybierać te osiągające 38 cm. Z rozety srebrzystych liści tej rośliny wyrastają piękne kwiaty, wyglądające pawie jak jaskrawo ubarwione stokrotki, o średnicy do 10 cm. Gazania występuje we wszystkich odcieniach czerwieni, jak również w kolorze białym i fiołkowym. Niektóre odmiany, jak pokazana tutaj, mają na płatkach czarne kręgi. Jedyną wadą gazanii jest to, że jej kwiaty nie chcą się otwierać w pochmurne dni (zamykają się na noc). W słoneczne dni nie ma piękniejszej rośliny kwitnącej, ale jeśli pogoda latem nie dopisze, możemy się nią rozczarować.

Minimalna temperatura w nocy wynosi 5°C. W dzień gazania potrzebuje ciepła, w granicach do 22°C. Nasiona wykiełkują przy temperaturze 15-l8°C.

Sadzimy tę światłolubną roślinę w pełnym słońcu. Idealne jest stanowisko od strony południowej.

Gazania nie toleruje nadmiaru wody. Podlewamy ją obficie, po czym czekam, aż podłoże wyschnie. Dopiero wtedy podlewamy ponownie.

Ta pochodząca z upalnej Afryki roślina nie wymaga zwiększonego poziomu wilgoci i powinna rosnąć w suchych warunkach.

W lecie nawozimy gazanię co miesiąc, stosując standaryzowany nawóz. Pamiętajmy, by najpierw podlewać roślinę, a dopiero potem podawać nawóz.

Roślina wymaga wyjątkowo łatwo przepuszczalnego podłoża. Uprawiamy ją w ziemi na bazie gliny, z dodatkiem drobnego żwiru lub piasku ogrodniczego, w ilości do 1/3 objętości. Do wysiewu, wczesną wiosną, używamy standaryzowanej mieszanki ukorzeniającej. Siewki pikujemy do zalecanego podłoża.

Gazanię łatwo rozmnożymy z sadzonek pędowych, pobranych późnym latem. Ucinamy je z pędów, jak najbliżej szyjki korzeniowej. Przez zimę trzymamy sadzonki w miejscu chłodnym i suchym. Gazanie uzyskane z sadzonek kwitną wcześniej niż te wyhodowane z nasion.

GDY ZAUWAŻYSZ

Zgnilizna W wilgotne dni ściśle rosnące łodygi gazanii mogą zacząć gnić. Chore tkanki należy jak najszybciej usunąć, a całą roślinę spryskać fungicydem. Nadmiernie nasączone wodą podłoże zabije roślinę, więc nie należy sadzić jej w ziemi na bazie torfu.

Do góry