Ocena brak

Gaura lindheimeri "Whirling Butterflies"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Nie jest to typowa roślina do skrzynek czy kwietników na dworze. Gaura nie ma wyrazistego koloru, nie tworzy też gęstych skupisk, jednakże charakteryzuje się długim okresem kwitnienia i uroczymi kwiatami. G.l.'Whirling Butterflies' jest wyjątkowo swobodnie kwitnącą odmianą gatunku, najczęściej w okresie od lipca do października. Kwiaty rosną na długiej gałązce. Pąki są różowe, a po rozwinięciu - różowobiałe, z tendencją do późniejszego różowienia. Ta wieloletnia teksańska roślina jest odporna na mróz. Jednak w Europie bywa często traktowana jako półodporna roślina sezonowa - prawdopodobnie dlatego, że nie lubi ruszania korzeni, co jest trudne do uniknięcia podczas hodowli doniczkowej. Gatunek ten można wyhodować z nasion, wysianych na zewnątrz domu w marcu lub kwietniu. Nie należy rozmnażać, rozdzielając lub odcinając szczepki. Dojrzałe okazy rosnące na otwartej przestrzeni mogą być dwa razy większe od ich jednorocznych odpowiedników w pojemnikach.

Toleruje bardzo niskie temperatury i jest całkowicie odporna na mróz. Rozwija się również przy niezbyt dużych upałach, pod warunkiem, że otrzymuje wystarczającą ilość wody. Nasiona wymagają 18-24°C, by wykiełkować.

Potrzebuje pełnego światła, by kwiaty całkowicie się rozwinęły.

Podlewamy obficie za każdym razem, kiedy kompost zacznie wysychać. Jeżeli zdecydujemy się przechowywać rośliny przez zimę, kompost musi być suchy.

Gaura Lindheimera nie potrzebuje dodatkowego nawilżania.

Nawozimy po sześciu tygodniach od przesadzenia. Używamy zwykłego nawozu, co dwa tygodnie. Rośliny w dobrze przygotowanych kwietnikach nie potrzebują dodatkowego nawożenia.

Używamy kompostu iłowego o dobrym drenażu. Roślina ta nie lubi być przesadzana i pod koniec okresu wzrostu jest często wyrzucana. Przesadzając ją ostrożnie późną wiosną, można jednak zapewnić jej dalszy rozwój.

Sadzimy razem z innymi, późno kwitnącymi roślinami, jak różowa nerina Bowdena (Nerine bowdenii), wysoka jednoroczna kleome (Cleome hasslerana) lub późno posadzone chabry. Różowy kolor kwiatów zostanie podkreślony barwami innych roślin.

Podobne prace

Do góry