Ocena brak

Garia

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

W śród roślin nadających się do cienistego kąta tarasu niewiele może równać się z zawsze zieloną Garrya elliptica 'James Roof'. W doniczce będzie rosła przez rok lub dwa, lecz pełnię swoich możliwości osiągnie wówczas, gdy posadzimy ją w glebie, jako krzew rosnący przy murze. Małe okazy można zakopać aż po nasadę w ziemi lub torfie, wraz z doniczką, w której rosną. Dzięki temu unikniemy ryzyka uszkodzenia korzeni tej rośliny, która nie lubi naruszania jej podziemnej części. Garia dobrze rozwija się przy każdej ścianie, oprócz ściany wychodzącej na południe. Jest to roślina wolno stojąca. Od grudnia do lutego odmiana ta pokrywa się wspaniałą zasłoną szarozielonych kotków. Przekwitłe bazie pozostają na roślinie aż do wczesnego lata, o czym należy pamiętać, decydując się na jej posadzenie. Skórzaste liście są bardzo odporne i dobrze znoszą zanieczyszczenia atmosferyczne. Mogą jednak sczernieć, jeśli zostaną narażone na działanie mroźnych wiosennych wiatrów.

Uprawiamy tę odporną na mróz roślinę na dworze. Nie nadaje się do pomieszczeń. Im łagodniejsze są temperatury otoczenia, tym dłuższe będą bazie.

Trzymamy w miejscu osłoniętym przed słońcem, gdzie roślina nie będzie narażona na silne wiatry w zimie i wczesną wiosną.

Garia dobrze rozwija się w lekko wilgotnym podłożu. W doniczce podlewamy ją obficie, kiedy górne 2 cm ziemi jest suche. Nie lubi nadmiernie mokrej ziemi, ale świeżo posadzone okazy wymagają w pierwszym miesiącu obfitego podlewania.

Jako roślina ogrodowa, nie wymaga dodatkowej wilgotności.

Posadzona w doniczce, wytrwa kilka sezonów bez nawożenia, gdyż lepiej rośnie w ubogich glebach. Jeśli ma pozostać w doniczce przez dłuższy czas, należy wiosną wmieszać w górną warstwę podłoża nieco nawozu.

Uprawiamy w dobrej jakościowo ziemi gliniastej. Unikamy przesadzania. Jeśli jest to konieczne, przesadzamy pod koniec marca, ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni. Na dworze sadzimy w dobrze przygotowanej glebie.

Jeśli garia 'James Roof' zbytnio wyrośnie, można ją przyciąć w marcu lub kwietniu.

GDY ZAUWAŻYSZ

Spalone liście są wynikiem zimnych wiatrów. 

Nadmierny chłód ogranicza produkcję kotków. 

Szkodniki. Rosnące przy ścianie krzewy często stanowią schronienie dla insektów żywiących się sokiem, przeważnie mszyc. Zlikwidujmy je jak najszybciej, zanim na wydzielonej przez nie rosie miodowej (odchodach) rozwiną się grzybki sadzaki, szpecąc wygląd rośliny.

Warto wiedzieć

Krzewy te są roślinami odpornymi na choroby. Jedynie stare liście mogą wyglądaćnieestetycznie, dlatego też trzeba je poobrywać. 

Czasami po opadnięciu starych liści musi minąć pewien czas, by w ich miejscu pojawiły się nowe. Krzew nie prezentuje się wówczas najlepiej. Trzeba o tym pamiętać i sadzić garię raczej w mniej reprezentacyjnych miejscach ogrodu.

Podobne prace

Do góry