Ocena brak

Galtonia biaława

Autor /WalterMelon Dodano /17.01.2012

Zwana jest też hiacyntem letnim. Tworzy rozetę mieczowatych liści otoczającą grubą, sztywną łodygę. Liczne, luźno osadzone kwiaty są dzwonkowate, pochylone w dół, lekko pachnące. W pąkach są zielonkawe, a w miarę rozwijania się bieleją. Niestety przekwitające kwiaty zasychają, ale nie opadają i powinno się je stopniowo usuwać, aby nie szpeciły roślin.

Galtonię powinno się uprawiać w glebie żyznej, dostatecznie wilgotnej. W roku poprzedzającym sadzenie cebul można glebę użyźnić dobrze rozłożonym krowieńcem. Podczas suszy wymaga systematycznego podlewania. Rośliny dokarmiane latem silniej rosną, ale nawet bardzo duże cebule nie dają cebul przybyszowych i po kilku latach uprawy giną. Trzeba więc w porę przygotować młode cebule z siewu. Po 3 latach od wysiewu nasion otrzymamy już rośliny zdolne do kwitnienia. Co roku jesienią muszą być wykopywane, gdyż nawet w łagodne zimy przemarzają mimo przykrycia.

Galtonie pięknie wyglądają w grupie, sadzone po 3-5 roślin na trawniku lub wśród niskich bylin. Potrzebują dużo miejsca i dlatego na działkach rzadko się je spotyka.

Podobne prace

Do góry