Ocena brak

Gaetano Donizetti

Autor /Burchard Dodano /10.04.2013

Gaetano Donizetti (1797—1848, urodził sie i zmarł w Bergamo) kształcił sie w spiewie i kompozycji. Napisał 60 oper, których tworzenie przychodziło mu niezwykle łatwo.

Mając lat 35 i wiele dzieł scenicznych za soba, pisze swoje pierwsze arcydzieło L'elisir d'amore (Napój miłosny), opere komiczna wystawiona w 1832 r. w Mediolanie. Lucrezia Borgia,Ludu di Lammermoor, Belisario i — pisana już dla sceny paryskiej — I'avofila przyniosły mudalsze sukcesy i miano pierwszego kompozytora operowego po zmarłym Bellinim. W Paryżu pojawiły sie na scenie dwa dalsze mistrzowskie dzieła opery komicznej: La Figlia diReggimento (Córka pułku) i Don Pasquale, do libretta kompozytora.

Wkrótce potem Donizettipopadł w obłed. Ostatnie lata spedził w Bergamo. Donizetti tworzył pod wpływemRossiniego, miał jednak własne pomysły i wielki talent do dramatycznej charakterystyki. Byłjednym z najpopularniejszych kompozytorów swoich czasów, jego dzieła wystawiano równiew Polsce (w Warszawie, Krakowie, Wilnie i Lwowie), arie z jego oper spiewano u nas jakopiesni patriotyczne.

Podobne prace

Do góry