Ocena brak

Fuksja "Sarah Jane"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Fuksja 'Sarah Jane' jest bardzo ładną, ale wrażliwą na mróz odmianą tego gatunku. Ma podwójne, różowe i liliowe kwiaty. Można ją uprawiać na chłodnych, przeszklonych werandach lub w doniczce na dworze, a także na rabatach ogrodowych. W czasie zimowych miesięcy niezbędna jest dla niej odpowiednia ochrona przed niskimi temperaturami. Nie wolno jej też przegrzewać, bo w okresie spoczynku potrzebuje chłodu.

Najlepiej kwitnie, uprawiana w przedziale 10-22°C. Rośliny nie wynosimy na dwór, dopóki nie minie ryzyko przymrozków. Zimą potrzebuje chłodnego, chronionego przed mrozem stanowiska, z temperaturą 9-lO°C, co zapewni jej ciągły wzrost.

Na dworze musi rosnąć w pełnym słońcu. We wnętrzach potrzebuje ochrony przed bezpośrednim światłem, które często powoduje opadanie pąków. Idealne jest łagodne światło na północnym parapecie okiennym.

Wyrośnięte okazy podlewamy obficie, gdy tylko powierzchnia kompostu zaczyna przesychać. Zimą dostarczamy fuksji niewiele wody; w niższych temperaturach kompost powinien być prawie suchy w dotyku.

Okazy uprawiane na dworze nie potrzebują zwiększania poziomu wilgotności. Rośliny we wnętrzach mogą być w czasie upałów zraszane raz dziennie.

Nawozimy co dwa tygodnie od połowy lata odżywką azotową (roztworem około 30% słabszym od sugerowanego na etykiecie). Gdy pojawią się już pąki kwiatowe, stosujemy nawóz potasowy w stężeniu proponowanym przez producenta.

Przesadzamy wiosną, starając się nie strącić żadnego z nowych pąków. Stosujemy łatwo przepuszczalny kompost na bazie gliny.

Zanim roślina zacznie ponownie przyrastać, przycinamy wiosną gałęzie do wysokości dwóch lub trzech węzłów liściowych. Dalsze przycinanie rośliny polega na dość silnym uszczykiwaniu końców wzrostu. Fuksja zakwita około 6-8 tygodni później.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce, przędziorki oraz mączliki mogą znacznie uszkodzić fuksję. Rośliny rosnące na zewnątrz domu są mniej podatne na atak chorób i szkodników, ale każdą infekcję trzeba zwalczać jak najszybciej. W tym celu wybieramy i stosujemy odpowiedni środek owadobójczy lub inną metodę zapobiegawczą.

Podobne prace

Do góry