Ocena brak

Fuksja 'Mrs Popple'

Autor /WalterMelon Dodano /17.01.2012

Odmiana 'Mrs Popple' jest krzewem ciekawym i mało wymagającym. Duże kwiaty tworzą ładną kombinację czerwieni, fioletu i purpury. Kolorowe dzwonki pokrywają krzew od połowy lata do jesieni. Uważa się, że fuksja doskonale sobie radzi w ciężkich warunkach. Nie należy jednak podchodzić bezkrytycznie do tego typu stwierdzeń. Przy niesprzyjającej pogodzie i mrozie 'Mrs Popple' może całkiem zmarnieć. Wprawdzie wiosną krzew zacznie ponownie rosnąć, ale nie będzie prezentował się tak okazale, jak wiosną i jesienią ubiegłego roku.

Sadzonki kupujemy w pojemnikach i sadzimy późną wiosną lub latem. W zimniejszych regionach krzewy sadzimy głębiej niż były w donicy, aby lepiej przetrwały pierwszą zimę. W lecie podlewamy.

Krzew lubi słońce i półcień. Słabo natomiast kwitnie w głębokim cieniu.

Fuksje sadzimy na glebach wilgotnych, lecz dobrze ukorzeniona roślina radzi sobie też na podłożu suchym. Mimo wszystko podlewajmy ją często, aby lepiej rosła.

Fuksja łatwo przystosowuje się do każdych warunków, lecz najbardziej lubi podłoże przepuszczalne. Przed posadzeniem rośliny, dobrze wzbogacić ziemię nawozem.

Fuksja znosi temperatury do -10°C, ale istnieje ryzyko, że naziemna część rośliny może zmarznąć. Starannego okrycia wymagają zwłaszcza krzewy tworzące żywopłoty. Fuksja nie lubi miejsc wietrznych - duże i okazałe kwiaty mogą wówczas ulec zniszczeniu.

Krzewy przycinamy wiosną, ale dopiero po pojawieniu się pąków. Nawet jeśli część naziemna nie przetrwała zimy, obumarłe gałązki mogą uchronić nowe pędy przed kaprysami wiosennej pogody. Stare gałęzie należy przyciąć do wysokości 15 cm od ziemi, dzięki czemu skutecznie odmłodzimy roślinę. Fuksja uzyska formę drzewka, jeśli pozwolimy rosnąć 2-3 pędom, a pozostałe pędy boczne będziemy systematycznie usuwać. Należy pamiętać o usuwaniu gałęzi obumarłych na skutek silnego mrozu.

Fuksje rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych późnym latem lub wczesną wiosną.

Najpiękniejsze odmiany:

'Chillerton Beauty' - jasnoróżowa i liliowa;

'Eva Boerg' - mocno różowa i różowofioletowa;

'Madame Cornelissen' - różowa.

Nowe pędy mogą zostać latem zaatakowane przez mszyce. Należy zastosować odpowiedni środek owadobójczy.

Na roślinie może pojawić się czarny grzyb, zniekształcając i spowalniając wzrost rośliny. Pasożyty należy wówczas wyciąć.

Dziury w liściach wskazują na obecność szkodników z rodziny tasznikowatych. Fuksje są wrażliwe na niektóre środki chemiczne. Przed zastosowaniem uważnie przeczytajmy ulotkę informacyjną.

Podobne prace

Do góry