Ocena brak

Fuksja mieszaniec

Autor /WalterMelon Dodano /17.01.2012

Fuksje rosnące w naturalnym środowisku, czyli Ameryce Południowej i Nowej Zelandii, osiągają formę krzewów, a nawet drzew. Uprawiane w bardziej surowym klimacie mogą być traktowane jako rośliny jednoroczne. Wśród fuksji, zwanych również ułankami, wyróżniają się gatunki o kwiatach kulistych lub rurkowych. Ich intensywne, żywe kolory dodają roślinom wdzięku i uroku.

Często się zdarza, że korona kwiatu ma inną barwę niż kielich. Kwiaty różnią się między sobą rozmiarami, a także kolorami. Mogą być blado różowe, jasnoczerwone i intensywnie purpurowe. Liście w różnych odcieniach zielonego u niektórych gatunków mają barwne unerwienie. W ogrodach najczęściej uprawia się mieszańce. Interesującymi odmianami są: 'Adrienne Berger' o karminoworóżowych kwiatach, niebiesko-czerwona 'Charming', biała 'Schneekoppe', niebieskie 'Amethyst' i 'Matador' czy 'Holstein' w kolorze lila.

Fuksje wysadzamy do gruntu, gdy minie ryzyko przymrozków. Jeśli zamierzamy uprawiać je w pojemnikach, hodowlę rozpoczynamy pod szkłem, a później rośliny hartujemy.

Fuksje lubią ziemię inspektową. Jeśli uprawiamy je w doniczkach, rośliny sadzimy do gleby przepuszczalnej, próchnicznej.

Fuksje to rośliny ciepłolubne. Jeśli przed nadejściem pierwszych przymrozków nie przeniesiemy ich do chłodnej szklarni, to rośliny obumrą i na wiosnę trzeba będzie sadzić nowe. Delikatne odmiany należy przyciąć jesienią lub wiosną do 2 lub 3-go oczka na bocznych pędach.

Rozmnażamy od stycznia do wczesnej wiosny z sadzonek, które trzymamy w temperaturze 22-24°C.

Młode pędy fuksji mogą zostać zaatakowane przez mszyce - stosujemy insektycydy.

Przędziorki stanowią zagrożenie dla roślin podczas suchego lata i w uprawach szklarniowych. Najlepiej zatem uprawiać rośliny w dobrze wietrzonym i wilgotnym pomieszczeniu.

Podobne prace

Do góry