Ocena brak

Fuksja "Eva Boerg"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Niektóre fuksje mogą przetrwać zimę tylko wówczas, jeśli zapewnimy im odpowiednią ochronę przed mrozem. Inne, jeśli rosną na tyle długo, by ich łodygi zdrewniały, mogą pozostać w zimie na dworze. Niskie temperatury pomogą roślinie przejść w okres spoczynku. Fuksja 'Eva Boerg' ma pojedyncze kwiaty, a pokrojem przypomina fontannę. Zewnętrzne płatki jej kwiatów mają blady odcień różu, a wewnętrzne, kryzowane płatki korony - kolor fioletowopurpurowy. Kwiaty pojawiają się od późnego lata aż do jesieni.

Latem uprawiamy fuksję w zakresie temperatur 10-22°C. W zimie górne części rośliny mogą ucierpieć w czasie mrozów. Roślina odrasta od podstawy w połowie wiosny. Należy zapewnić jej dodatkową ochronę przed mrozem, obkładając nasadę słomą, zmielonymi liśćmi lub torfem. Można też przenieść roślinę w osłonięte miejsce.

Aby fuksja przetrwała zimowy okres, uprawiamy ją w pełnym słońcu, gdzie jej łodygi najlepiej dojrzewają.

Podajemy wodę według zapotrzebowania rośliny, podlewając ją tylko wtedy, gdy powierzchnia podłoża zaczyna wysychać. W zimie podlewamy oszczędnie, od czasu do czasu, sprawdzając przy tym, czy ziemia przypadkiem nie wyschła.

Fuksje uprawiane na zewnątrz domu nie potrzebują zwiększonej wilgoci.

Nawozimy od połowy wiosny nawozem azotowym - co dwa tygodnie w stężeniu trzy razy mniejszym od zalecanego. Gdy pojawią się pyłki kwiatowe, co tydzień podajemy nawóz wysokopotasowy w zalecanym stężeniu.

W dużych pojemnikach rośliny mogą rosnąć dwa lata, zanim trzeba będzie je przesadzić. Robimy to na wiosnę, uważając, by nie uszkodzić pąków pojawiających się u nasady rośliny. Używamy dobrej jakościowo, łatwo przepuszczalnej ziemi gliniastej. Upewniamy się, że szyjka korzeniowa znajduje się przynajmniej 10 cm pod ziemią. Zapewni to roślinie pewną ochronę w okresie zimy.

Podczas przesadzania odcinamy pędy uszkodzone przez mróz. Roślina zakwitnie pod koniec lata na tegorocznym przyroście.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce mogą zaatakować młode, mięsiste pędy rośliny. Stosujemy odpowiedni insektycyd. 

Tasznikowate wygryzają dziury w liściach fuksji, pozostawiając je zniekształcone i zeszpecone. Do momentu, gdy zauważymy szkody, ich sprawcy są już gdzieś indziej. Pamiętajmy, aby w następnym roku z wyprzedzeniem podać insektycyd systemiczny zagrożonym roślinom.

Podobne prace

Do góry