Ocena brak

Frizea

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Czasem na wiosnę i w lecie w handlu pojawiają się nie nazwane mieszańce frizei z pąkami kwiatowymi. Warto je kupić, gdyż są łatwe w pielęgnacji, chociaż, jak wszystkie frizee, po przekwitnięciu efektownych przykwiatków roślinę trzeba wyrzucić. Niekiedy pojawia się pojedyncza odrośl, którą jednak rzadko udaje się dalej uprawiać. Zwykle nowe okazy uzyskuje się z nasion. Spośród jaskrawo ubarwionych przykwiatków wyłaniają się zółte kwiaty. Kwiatostany utrzymują się ponad miesiąc. W złączeniu rozety ciemnozielonych liści tworzy się typowy dla ananasowatych kielich.

Minimalna wymagana temperatura w zimie to 13°C, natomiast najniższa dzienna to około 18°C. Ta tropikalna roślina lubi letnie upały. Wschodzące nasiona potrzebują 21-26°C. Stopniowo przyzwyczajamy siewki do niższych temperatur.

Dobrze rośnie w jasnym, niebezpośrednim świetle. Chronimy liście siewek i młodych okazów przed intensywnym światłem słonecznym.

Podlewamy obficie, kiedy powierzchnia podłoża jest już niemal sucha. Czekamy z podaniem wody, aż ponownie przeschnie. Gdy temperatury są niskie, redukujemy ilość wody.

Latem, gdy powietrze jest suche, od czasu do czasu można lekko zrosić frizeę. Nie robimy tego przy niskich temperaturach.

Dorosłe okazy odżywiamy rozcieńczonym o połowę nawozem, przy co trzecim podlewaniu.

Młode okazy przesadzamy do ziemi dla ananasowatych. Inne rozwiązanie to zmieszanie dwóch części torfu z jedną częścią gliniastej ziemi doniczkowej i jedną częścią ostrego piasku. By wzmóc drenaż, wsypujemy warstwę piasku na dno doniczki. Nasiona wysiewamy na powierzchni podłoża składającego się z piasku i posiekanego mchu torfowca. Przyrost jest zawsze powolny (około 10 cm rocznie).

Liście wszystkich ananasowatych tworzą kielich. Nie wlewamy do niego wody, dopóki temperatury nie utrzymują się stale powyżej 10°C.

COŚ JEST ŹLE

1) Wierzchołki liści brązowieją, schną i marszczą się.Zbyt sucho. Podlewaj więcej i codziennie spryskuj.

2) Liście zwiędnięte, z pajęczynką od spodu.Przędziorki - "czerwony pajączek". Opryskaj derris, malationem lub insektycydem systemicznym. Zwiększ wilgotność powietrza.

3) Rozeta zamiera.Zjawisko naturalne po kwitnieniu. Rozmnóż roślinę przez oddzielenie odrostów.

4) Kwiatostan wyrósł, ale gnije.Zbyt dużo wody w lejku przy niskiej temperaturze. Rośliny raczej nie da się uratować. Wylej wodę z lejka i jeśli roślina odżyje, przestaw ją w cieplejsze miejsce.

GDY ZAUWAŻYSZ

Chłodne warunki mogą sprawić, że korona rośliny zacznie gnić. Przy niskich temperaturach opróżniamy kielich i ograniczamy podlewanie. 

Czerwce mogą zbierać się u nasady ściśle rosnącej rozety liści. Można je usunąć wacikiem nasączonym alkoholem metylowym lub zastosować odpowiedni insektycyd.

Podobne prace

Do góry