Ocena brak

Frezja

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Pochodzącą z Przylądka Dobrej Nadziei frezję, możemy obecnie kupić we wielu odmianach, o kwiatach w kolorach różowym, liliowym, pomarańczowym, czerwonym, żóltym i jasnożółtym, jak również w kremowobiałym. Odmiany w ciemniejszym odcieniu czerwieni i koloru pomarańczowego nie pachną w charakterystyczny dla tego gatunku sposób. Jeśli lubimy zapach frezji, wybierajmy odmiany o kwiatach białych i żółtych.

Kwiaty frezji wznoszą się ponad długimi, wąskimi liśćmi na sztywnych pędach, które mogą sie wykręcać, jeśli nie zostaną podparte na małej trzcince. Większość odmian świetnie nadaje się do hodowli w doniczkach, kwitnąc przezokres kilku tygodni, zimą lub wczesną wiosną. Pamiętajmy, że frezje nie są odporne na mróz i należy je przed nim chronić.

Można też kupić specjalnie przygotowane, bulwiaste łodygi podziemne, które zakwitną dopiero w lecie. Temperatury panujące w domu mogą być dla nich za wysokie, ale można je hodować na werandzie lub tarasie. By zakwitły w lecie, posadźmy takie bulwy na zewnątrz w połowie kwietnia.

Dla ukorzenionych frezji właściwa jest temp. ok. l3°C. Nasiona potrzebują 20°C, by zakiełkować.

Wymaga przynajmniej czterech godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Kiełkującym nasionom zapewnijmy cień.

W czasie okresu zimowego wzrostu podlewać tak, by ziemia była wilgotna, lecz nie mokra. Gdy liście więdną, należy wstrzymać podlewanie i pozwolić im opaść, zanim przeniesiemy roślinę w chłodne, suche miejsce.

Frezje potrzebują miejsca chłodnego, suchego i przewiewnego. Nie jest więc konieczne dostarczanie im dodatkowej wilgoci. Gdy jest bardzo gorąco, należy zraszać rośliny wczesnym rankiem.

Nawozić co miesiąc nawozem dla kwitnących roślin doniczkowych aż wyrosną pąki kwiatowe. Niedostatek nawozu na tym etapie sprawi, że świeżo powstałe bulwy nie będą nadawały się do użytku w przyszłym sezonie.

Obok starych bulw wyrastają nowe. Zbierz je i przetrzymaj do następnego sezonu. Frezje wyrosną też z nasion: potrzyj nasiona o siebie, by pozbawić je łusek i pozostaw w wodzie na 24 godziny przed wysiewem. Frezje zakwitną po sześciu miesiącach. Okres ten wydłuża się przy wysokich temperaturach.

W sierprnu sadź bulwy na głębokości 2.5 cm w przepuszczalnej mieszance na bazie gliny. Trzymaj doniczki w chłodnym i jasnym miejscu, aż ukażą się pędy lub zagrożą im przymrozki. Wtedy przenieś je w ciepłe miejsce.

Frezje są wrażliwe na fuzaryjne więdnięcie i suchą zgniliznę powodowaną przez grzyb Fusarium. W uprawie roślin należy używać świeżej ziemi, czystych doniczek i zdrowych bulw (chore pod zewnętrznymi łuskami mają prześwityjące plamy).

Przędziorki i wciornastki mogą uszkadzać liście i kwiaty. Po wykryciu uszkodzeń rośliny spryskujemy dwukrotnie, co tydzień odpowiednim preparatem.

GDY ZAUWAŻYSZ

Higiena Zawsze używaj sterylnej mieszanki sadzeniowej i czystych doniczek. Frezje są podatne na fuzariozę (rodzaj grzyba). Roślina będzie wciąż kwitła, lecz pod koniec sezonu zniszcz wszystkie bulwy i pozostałości.

Podobne prace

Do góry