Ocena brak

Formacje roślinne - FORMACJA TRAWIASTA

Autor /Wilhelm Dodano /27.09.2011

Naturalne ekosystemy, stanowiące zróżnicowane środowisko, rozwinęły się a nizinach i wyżynach, gdzie jest mało opadów lub jest uboga gleba, by mogły tam rosnąć drzewa. Formacje trawiaste- stepy występują w Ameryce Północnej (prerie), w Ameryce Południowej (pampasy) i w środkowej Eurazji. Rozwój roślinności przypada na wiosnę i lato, a tworzą ja głównie trawy, rośliny cebulkowate i bulwowe (tulipan, kosaciec, piwonia) oraz ogromna różnorodność roślin kwitowych.

Największe naturalne ekosystemy trawiaste to afrykańskie sawanny-formacja pośrednia między drzewiastą a trawiastą. Jej rośliny to: trawy, pojedyncze drzewa (baobaby, akacje) i kolczaste zarośla. Sawanna występuje głównie w Afryce. Roślinność ta zanika zupełnie w porze suchej, a w deszczowej wysokość traw sięga do 5 m.

Na północnych wybrzeżach Azji, Ameryki i Europy rozciąga się tundra, którą porastają mchy, porosty, krzewinki jagodowe, karłowate wierzby, brzozy, wrzosy, trawy, turzyce i rośliny kwiatowe. Roślinność ta jest niska, rzadko przekracza 1 m wysokości. Jest to formacja uboga charakterystyczna dla strefy zimnej. Podczas krótkiego, trwającego około 5 tygodni lata krainę tę ogrzewa niezachodzące słońce pozwalające na częściowe topnienie wiecznej zmarzliny. Możliwość wzrostu roślin określa głębokość tajania lodu.

Podobne prace

Do góry