Ocena brak

Floks "Vivid"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Piękna odmiana 'Vivid' powstała w wyniku krzyżówki floksów płomyków - P.nivalis x P.subulata. Floks 'Vivid' ma atrakcyjne kwiaty w kolorze chińskiego różu o karminowych środkach. Nadaje się do ubarwienia obszaru pod murem lub do obsadzenia krawędzi donicy. Nie wymaga wiele opieki i łączy w sobie luźny pokrój P.nivals i wieczną zieleń P.subulata. Podobnie jak P.subulata, floks 'Vivid' mocno się rozrasta. Hodujemy go razem z innymi kwitnącymi wiosną roślinami alpejskimi w obszernych płytkich kwietnikach: z drobnym narcyzem łuskowatym (Narcissus bulbocodium var. citrinus) lub błękitną cebulicą syberyjską (Scilla siberica 'Atrocoerulea'). Floks kwitnie przez trzy lata. Po tym okresie powinien być podzielony i przesadzony.

Jest całkowicie odporny na mróz pod warunkiem, że donica jest wystarczająco duża, by zmieściła się w niej sporych rozmiarów bryła korzeniowa. Nawet odporne na mróz okazy więdną, jeżeli korzeń jest mokry i zamarza. Natomiast gdy jest suchy i zamarznięty, mogą wyschnąć.

Wcześnie kwitnące okazy umieszczamy wiosną z dala od bezpośredniego porannego słońca, gdyż kwiaty łatwo ulegają zniszczeniu przez nagłą odwilż. Latem niekorzystne jest mocne słońce.

Nie zapominajmy o tej roślinie podczas upalnego lata. Nawet jeśli nie kwitnie, może wymagać dużej ilości wody. Podlewamy obficie za każdym razem, kiedy powierzchnia kompostu wysycha. W zimie podłoże powinno być raczej suche.

Ta wytrzymała roślina alpejska nie wymaga dodatkowej wilgoci. Duża wilgoć wokół jej podstawy może doprowadzić do gnicia.

Nawożenie nie jest konieczne. Jeśli jednak nie przesadzamy rośliny, dożywiamy ją wolno działającym nawozem na wiosnę po okresie kwitnienia.

Przesadzamy floksa do kompostu o dobrym drenażu na bazie gliny. Rozdzielamy i przesadzamy co 3-4 lata. Innym wyjściem jest pobranie szczepek latem.

Należy rozsypać piasek ogrodniczy wokół i pod roślinami, by zapobiec gromadzeniu się wilgoci i rozwojowi grzybów.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mączniak właściwy czyli szary pyłek pokrywający roślinę, pojawia się podczas wilgotnych okresów pogody. Aby zwalczyć go, stosujemy odpowiegni fungicyd. 

Ślimaki przyciąga wilgotna pogoda. Żerują one na mięsistych liściach. Stosujemy wówczas przynętę na ślimaki lub rozmieszczamy odwrócone skórki grejpfruta. Każdego ranka pozbywamy się ślimaków, które zgromadziły się na skórkach.

Podobne prace

Do góry