Ocena brak

Floks szydlasty

Autor /OswaldxD Dodano /24.01.2012

Jest to prosta w pielęgnacji roślina, której dodatkową zaletą jest to, że nie zrzuca liści przy stosunkowo łagodnej zimie. Ta odmiana floksa bardzo ładnie kwitnie i nadaje się do uprawy na zewnątrz domu. P.s.'Amazing Grace' ma ładne, białe kwiatki z różowymi środkami, ponad gęstwą drobnych, jasnozielonych liści. Może się rozrastać na dość dużej przestrzeni, ale dzięki przycinaniu udaje się ją utrzymać w formie niewielkich kęp.

Floks szydlasty jest odporny na mróz i wytrzyma temperatury panujące podczas typowej europejskiej zimy. W lecie upały mogą powodować więdnięcie rośliny.

Ustawiamy w miejscu chronionym przed bezpośrednim słońcem wiosennego poranka, bo nagła odwilż może uszkodzić pąki kwiatowe. Roślinie nie sprzyja też gorące, letnie słońce.

W lecie podlewamy floksa obficie, ale wtedy, gdy powierzchnia kompostu zacznie wysychać. Tę zasadę siosujemy także w pozostałych miesiącach, starając się, by nie moczyć nadmiernie liści. W chłodniejszym klimacie roślina w zimie powinna być raczej przesuszona.

Ta pochodząca z USA roślina nie potrzebuje zwiększania poziomu wilgoci. Wręcz przeciwnie, nadmierna wilgoć dookoła jej podstawy powoduje gnicie.

Floksy uprawiane przez kilka lat w tej samej doniczce powinny mieć na wiosnę, po przekwitnięciu, wymienioną wierzchnią warstwę ziemi i być dożywione nawozem wolno działającym. Nie dożywiamy przez pierwszy rok okazów świeżo posadzonych w kompoście na bazie gliny.

Floksy uprawiamy w łatwo przepuszczalnym kompoście na bazie gliny, a dookoła podstawy rośliny umieszczamy żwirek ogrodniczy. Przesadzamy raz na 3-4 lata lub latem rozmnażamy roślinę.

Wzrost, a czasem kwitnienie, można pobudzić przez przycięcie źle wyglądających liści i zamierających kwiatów, po pierwszym, wiosennym kwitnieniu.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szara pleśń może pojawić się na roślinie jako szery pył w okresach wilgotnej pogody. Niszczymy ją odpowiednimi środkami grzybobójczymi. 

Ślimaki Wilgotne otoczenie zachęca ślimaki do żerowania. W takim wypadku używamy specjalnej pułapki lub odwróconej skórki z połowy grapefruita, umieszczonej między roślinami. Co rano trzeba usuwać zgromadzone w niej ślimaki.

Podobne prace

Do góry