Ocena brak

Floks Douglasa "Rose Cushion"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Ta grupa mieszańców floksa nadaje się zwłaszcza do obsadzania małych doniczek. Gatunek ten tworzy kępy i ma wysmukłe, niebieskozielone, spiczaste liście, zachowujące barwę przez cały rok. Ponadto P.d.'Rose Cushion' ma jaskraworóżowe kwiaty na krótkich łodyżkach. Rosnąc z drobnym, kwitnącym w lecie goździkiem, może być częścią całorocznej barwnej ekspozycji.

Roślina ta jest w pełni odporna na mróz i wytrzymuje bardzo niskie temperatury. W lecie należy umieścić doniczkę w dobrze wietrzonym miejscu, by złagodzić działanie silnego słońca.

Uprowiamy w pełnym słońcu, lecz nie po wschodniej stronie ogrodu. Poranne słońce jest za mocne dla zamarzniętych pąków.

W upalne lato podlewamy obficie, czekając aż powierzchnia podłoża wyschnie. Starajmy się zbytnio nie moczyć listowia. W zimne dni podlewamy bardzo oszczędnie, gdyż ten gatunek wytrzymuje okresy suszy.

Ten odporny floks nie wymaga dodatkowej wilgotności.

Gdy przekwitną okazy uprawiane w tej samej doniczce przez ponad dwa lata, wsypujemy na wierzch podłoża wolno działający nawóz. Rośliny niedawno posadzone w podłżu gliniastym przez pierwszy rok nie potrzebują odżywiania.

Stosujemy łatwo przepuszczalne podłoże na bazie gliny i podsypujemy nieco żwiru ogrodniczego pod i wokół nasady rośliny oraz listowia. Przesadzamy i dzielimy stare okazy co 3-4 lata. Do niektórych mieszanek dobrze jest dodać do 1/4 części żwirku.

Po przekwitnięciu przycinamy zwiędłe kwiaty i źle wyglądające listowie. Przy większych kępkach używamy nożyc ogrodniczych.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wilgotne warunki są bardzo groźne. Nasada tej rośliny powinna być sucha, gdyż tam rozpoczynają się wszelkie infekcje grzybowe. 

Mączniak może się rozwijać w okresach wilgotnej pogody. Stosujemy wówczas odpowiedni fungicyd. 

Ślimaki nagie mogą atakować w wilgotnych warunkach. Stosujemy przynęty na ślimaki lub kładziemy wśród roślin odwrócone do góry dnem łupiny z grejpfrutów. Każdego ranka zbieramy i niszczymy ślimaki.

Podobne prace

Do góry