Ocena brak

Fittonia Verschaffelta

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Fittonie są pięknymi roślinami płożącymi się, ale dla doświadczonych amatorów. Nazwę swą zawdzięczają dwóm damom, Elizabeth i Sarze Fitton, które wspólnie napisały książkę pt. "Conversations on Botany" (Rozmowy o botanice). Fittonia należy do rodziny Acanthaceae i pochodzi z Peru, skąd została sprowadzona w roku 1867. Fittonia Verschaffelta jest wzorzystą i płożącą się rośliną liściastą. Nadaje się zarówno do samodzielnego sadzenia, a także jako liściaste uzupełnienie kolekcji nieco wyższych roślin. System korzeniowy fittonii nie jest tak głęboki, jak u innych roślin doniczkowych. Dlatego lepiej sadzić ją w płytkich, ale przestronnych doniczkach, w których płożące łodygi mogą swobodnie się rozrastać. Najbardziej odpowiednie dla roślin trzymanych w domu są terraria i wiszące kosze. Odmiana 'Pearcei', ma gęste, zielone i owalne liście, o długości 5-10 cm, a zawiła sieć żyłek lub nerwów jest jasnoczerwona. Żółte kwiatostany i liście przykwiatowe moga pojawić sią wiosną. Wyrywajmy je, by zapewnić roślinie odpowiedni wzrost liści.

Przez cały czas fittonia potrzebuje wysokiej temperatury i miejsca bez przeciciągów. Średnia temperatura to 20°C. W nocy nie powinna być niższa niż 18°C.

Ustawiamy roślinę z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Światło padające z okien skierowanych na północ jest idealne tak długo, jak temperatura w pokoju sprzyja nieprzerwanemu wzrostowi fittoni.

Używajmy chłodnej, odwapnionej wody, dbając przy tym, by roślina miała cały czas wilgoć. Nigdy nie zalewajmy fittoni wodą, szczególnie w okresie zimy.

Poziom wilgotności wymagany przez fittonię jest często trudny do osiągnięcia w domu, o ile nie hodujemy jej w terrarium lub ogrodzie butelkowym. Używajmy chłodnej, odwapnionej wody i spryskujmy ją codziennie rano. Dzięki temu liście wyschną przed zmrokiem. Włóżmy donicę do drugiej, wypełnionej torfem lub ustawmy pojemnik na tacy pełnej glinianych kulek utrzymujących wilgoć. Doniczka nie może być zanurzona w wodzie.

W okresie wzrostu nawozimy rozwinięte okazy co miesiąc, nawozem dla roślin doniczkowych o 50% stężeniu. Nowo posadzonej fittoni nie dokarmiamy przez cztery miesiące.

Przesadzamy przerośniętą roślinę wiosną do płytkiego pojemnika, takiego jak pół doniczki. Używamy przepuszczalnej, torfowej gleby, dodając piasku ogrodniczego (jego pomoc w odciąganiu wody jest niezbędna). Przycinamy rozwichrzone liście.

Mimo że fittonia jest wieloletnią zimozieloną rośliną, trudno ją utrzymać przez zimę. Co roku hodujemy nowe rośliny ze szczepek, pobierając je wiosną lub latem. We wczesnym okresie wzrostu regularnie obrywamy pędy, by pobudzić rozgałęzianie.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście zwijają się. Zbyt sucho i/lub zbyt silne nasłonecznienie. Zanurz doniczkę w wodzie, aby ziemia nasiąkła. Ustaw w miejscu półcienistym. Nie dopuszczaj do przesuszenia.

2) Liście tracą połysk i zwijają się na brzegach. niedostateczna wilgotność powietrza. Spryskuj codziennie i wstaw doniczkę do pojemnika z wilgotnym torfem.

3) Liście opadają, brak przyrostów. Zbyt zimno. Przestaw roślinę w cieplejsze miejsce; sprawdź, czy nie ma przeciągów.

4) Dolne liście żółkną. Nadmiar wody. Sprawdź, czy roślina nie stoi w wodzie. Sprawdź też drenaż w doniczce. Pozwól ziemi przeschnąć, potem podlewaj rzadziej.

5) Liście zdeformowane, lepkie, z zielonymi owadami. Mszyce. Opryskaj pyretrum lub insektycydem systemicznym.

GDY ZAUWAŻYSZ

Żółte liście sygnalizują, że roślina jest za obficie podlewana. Postaraj się ją ocalić, korzystając z rad zawartych w Wiedzy o roślinach Jak pomóc nadmiernie podlewanym roślinom, bowiem może ona zwiędnąć, szczególnie gdy jest zimno. 

Młode liście i łodygi mogą być narażone na atak mszyc (na ten temat patrz w Wiedza o roślinach Walczymy z mszycami). 

Rośliny rosnące przy ziemi, poniżej innych roślin, mogą być atakowane przez ślimaki. Użyj przynęty na ślimaki lub piwnych pułapek.

Podobne prace

Do góry