Ocena brak

Fiołek trójbarwny

Autor /Olaf555 Dodano /16.01.2012

Wygląd: Roślina jednoroczna, 10—30 cm wysokości, z rozgałęzioną łodygą, podnoszącą się lub prosto wzniesioną. Liście na ogonkach, jajowato--lancetowate lub sercowate, z pierzasto kłapowatymi przy-listkami, które zwykle mają karbowany odcinek szczytowy. Kwiaty z reguły trójbarwne (żółte, kremowe, fioletowe) zwykle ponad 1,5 cm długości. Różnią się tym od kwiatów bardzo podobnego fiołka polnego (Vlola arvensis), którego kwiaty mają tylko 1,0-1,5 cm - dawniej był on uważany za podgatunek fiołka trójbarwnego, dziś jednak stanowi osobny gatunek.  

Siedlisko: Pola, ugory, łąki, wydmy, przydroża, nasypy kolejowe; rośnie do wysokości 2700 m n.p.m.; w Tatrach maksymalnie do wysokości 1100 m n.p.m.

Rozmieszczenie: Prawie cała Europa; w Polsce, rozpowszechniony i pospolity.

Okres kwitnienia: Od maja do października; w Polsce od kwietnia do października.

Uwagi ogólne: Nazywany bywa także bratek zwyczajny.

Substancje zawarte w roślinie: Olejki eteryczne, wiolokwercetyna, saponiny, wiolanina, wiolotysyd, garbniki i substancje śluzowe, wiolorutyna.

Zastosowanie i działanie: Środek oczyszczający krew, między innymi przez działanie odwadniające, szczególnie przy dolegliwościach skóry, egzemach niemowląt, kiedy to karmiąca matka powinna pić fiołkową herbatkę. Przy chorobach skóry medycyna naturalna często jest skuteczniejsza, ponieważ traktuje skórę jako organ uczestniczący w ogólnej przemianie materii i stosuje nie tylko maści, ale proponuje także działania regulujące i oczyszczające.

Przyrządzanie i stosowanie: Ziele (Herba Vio-lae tricolorls): 1 LH jako zimny wyciąg wewnętrznie i zewnętrznie. Spagyrik.

Termin zbioru: Od maja do sierpnia.

Podobne prace

Do góry