Ocena brak

Fiołek rogaty

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Ten krewniak fiołka ogrodowego ma drobne kwiaty i jest uroczą, letnią rośliną ogrodową. Można ją zasadzić w koszach, donicach, skrzynkach okiennych lub w ogródku alpejskim. Dość swobodny pokrój łodyg kwiatowych sprawia, że roślina ta doskonale wygląda z przodu pojemników, które wymagają częściowego zasłonięcia. Gdy zapewnimy korzeniom przestrzeń, fiołek rogaty obdarzy nas trwałymi, imponującymi kwiatami. Jest to zawsze zielona bylina, którą sadzimy w ogrodzie, gdy skończy się sezon. Do kompozycji w pojemnikach zawsze używajmy świeżych roślin. Dostępnych jest wiele różnych odmian hodowlanych tego fiołka, Kwiaty są w odcieniach od ciemnej purpury, poprzez błękity i lila do białego. Nie mają one zapachu. Pierwszy raz pojawiają się na początku czerwca. Kiedy roślina przekwitnie, należy przyciąć ją do 7,5 cm i dobrze podlewać - powinna zakwitnąć ponownie po kilku tygodniach.

Fiołki rogate są odporne na mróz. W ogrodzie przetrwają przeciętną zimę. Lecz rosnąc w doniczkach, gdzie korzenie mają mało miejsca, są podatne na zamarzanie.

Uprawiamy w dobrze oświetlonym miejscu, poza zasięgiem słońca w południe. Fiołek toleruje lekki cień, ale lepiej kwitnie, jeśli przez większą część dnia jest dobrze oświetlony.

Podlewamy roślinę obficie, szczególnie w upalne letnie dni. Delikatny system korzeniowy nie powinien być przesuszony. Natomiast w chłodniejsze dni podlewamy umiarkowanie.

Ta odporna, ogrodowa roślina nie wymaga zwiększonej wilgotności.

W okresie wzrostu roślinom w doniczkach podajemy nawóz uniwersalny w miesiąc po posadzeniu. Jego nadmiar wywoła zbytni przyrost listowia i brak kwiatów. Okazy w ogrodzie, rosnące w dobrze przygotowanej glebie, nie wymagają nawożenia.

Uprawiamy fiołka rogatego w przepuszczalnej ziemi z dodatkiem 1/4 masy żwirku ogrodniczego, dla poprawy drenażu. W wiszących koszach sadzimy w podłożu torfowym zmieszanym z wermikulitem. Jesienią, po przekwitnięciu przesadzamy z pojemników do ogrodu i dobrze podlewamy, dopóki się nie przyjmą. Przed posadzeniem redukujemy górny przyrost o połowę.

Niektóre odmiany można rozmnażać z nasion; kiełkowanie przyspieszymy przez stratyfikację. Umieszczamy nasiona wraz z odrobiną wilgotnej ziemi w woreczku i wkładamy do lodówki. Zapewniamy 5°C przez trzy tygodnie. Wysiewamy. Można również jesienią wysiać w skrzynce, wystawić ją na dwór, w chłodne, zacienione miejsce i podlewać. Wykiełkują na wiosnę, gdyż zimą przejdą stratyfikację.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce Pierwszą oznaką ich ataku jest ogólna lepkość łodyg, a następnie liści. Zwalczamy je odpowiednim insektycydem. 

Przesuszenie może wywołać nagłe zwiędnięcie rośliny. Obfite podlewanie powinno pomóc. Jeśli nie, to przycinamy górny przyrost o połowę i dobrze podlewamy w okresie suszy. Okazy doniczkowe warto przenieść z nasłonecznionego miejsca.

Podobne prace

Do góry