Ocena brak

Fiołek alpejski

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Fiołek alpejski jest jedną z najbardziej znanych i najpiękniejszych roślin doniczkowych kwitnących zimą. Rodzaj Cyclamen obejmuje około 16 gatunków pochodzących głównie z obszaru śródziemnomorskiego. Jego nazwa łacińska pochodzi od greckiego słowa kyclos - kolisty, co jest związane ze spiralnym skręceniem szypułek kwiatowych niektórych gatunków w okresie wykształcania nasion. Ojczyzną Cyclamen persicum, od którego pochodzą nasze rośliny pokojowe, jest Azja Mniejsza, gdzie został znaleziony w 1731 r. Wyjściowy gatunek ma małe, delikatne kwiaty i w zasadzie całkiem zielone liście. Współczesne odmiany mają lekko pachnące kwiaty wznoszą się ponad liśćmi jak korona z motyli. Można je spotkać w różnych kolorach, od bieli do ciemnego różu, czasami nakrapiane ciemniejszymi odcieniami.

Liście fiołka są prawie okrągłe i często pokryte marmurkowym wzorkiem. Jeśli uda się wyhodować tę roślinę w domu, można zachować jej bulwy z roku na rok, a sama roślina będzie miała coraz więcej kwiatów każdej zimy. Cyclamen persicum pochodzi z obszarów śródziemnomorskich i nie jest zbyt odporny. Kwiaty kwitną od wiosny aż po jesień. Obecnie na rynku dostępne są także odmiany miniaturowe. Natomiast fiołek 'Pearl Wave' ma wspaniałe kwiaty o falbankowatych krawędziach.

Czuły na chłód cyklamen potrzebuje przynajmniej 5°C, a kiedy kwitnie optymalna dla niego temperatura wynosi od 13 do 16°C. Fiołek ten rozwija się niezbyt dobrze w domach z centralnym ogrzewaniem, jednakże pomimo niesprzyjających warunków potrafi być długotrwałym kwiatem.

Ustawiać z dala od bezpośredniego światła słonecznego, zapewniając dobre pośrednie oświetlenie. Parapet okna wychodzącego na północ będzie najlepszy.

Ziemia musi wyschnąć przed kolejnym podlewaniem. Najlepiej używać odwapnionej i letniej wody (pH 5-6) i unikać podlewania bulw rośliny. Zaprzestać podlewania, gdy roślina sama zacznie obumierać. Ponownie podlewać (jak wcześniej) po przesadzeniu rośliny, co pobudzi jej wzrost.

Nie jest potrzebne zraszanie. Kiedy temperatura jest wysoka, należy podlewać roślinę od dołu, stawiając ją na podstawce z kulkami zatrzymującymi wodę.

Podczas okresu wzrostu nawozić co 2 tygodnie standardowym nawozem do roślin doniczkowych, aż pokażą się pączki. Potem znowu - po zakończeniu kwitnienia - do czasu, gdy liście same naturalnie zaczną obumierać.

Pod koniec sierpnia przesadzić bulwy, używając mieszanki w proporcjach: dwie części torfowego mchu, jedna część mieszanki gliniastej i jedna część piasku.

Bulwy przed przesadzeniem przechowywać w chłodzie. Donicę ustawiać na zewnętrz w cieniu. We wrześniu przenieść ją do domu. Rozmnażanie możliwe jest jedynie z nasion.

COŚ JEST ŹLE

1) Nowe liście drobne, brak kwiatówWymaga nawożenia.

2) Liście marszczą się i zwisają.Zbyt gorąco i sucho. Przenieś w miejsce chłodniejsze i dodaj wody.

3) Liście żółkną i opadają.Zbyt gorąco i ciemno. Przenieś w miejsce jaśniejsze, chłodniejsze i lepiej wietrzone. Żółknięcie może też być spowodowane wyziewami z urządzeń gazowych i dymem tytoniowym.

4) Liście przypalone.Bezpośrednie działanie słońca na mokre liście. Osłoń roślinę od słońca i nawadniaj od spodu.

5) Liście zniekształcone i lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj pyretrum lub insektycydem systemicznym.

6) Szary nalot na liściach.Mączniak rzekomy. Opryskaj fungicydem zawierającym benomyl.

7) Bulwa gnije.Pierwotna przyczyna - zamoczenie bulwy. W czasie spoczynku, gdy bulwa nie ma liści, można wyciąć chorą tkankę ostrym nożem i zasypać ranę sproszkowaną siarką. W okresie wzrostu rośliny nie można nic zrobić.

GDY ZAUWAŻYSZ

Cyclamen persicum i jego odmiany podatne są na gnicie korzeni. Pierwsze tego oznaki widoczne są nie na korzeniach, lecz na liściach, które zwykle bardzo gwałtownie kurczą się, żółkną i więdną. Następnie korzenie czernieją i gniją. Należy wtedy zniszczyć roślinę, a w przyszłości używać wyjałowionej ziemi i donic. 

Przekwitłe kwiaty i żółknące liście należy natychmiast wyrywać u nasady. 

Nie dopuszczać do tworzenia się nasion.

Podobne prace

Do góry