Ocena brak

Fiołek afrykański

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Saintpaulia należy do rodziny Gesneriaceae i jest blisko spokrewniona z syningią. Mimo podobnej nazwy - fiołek afrykański - nie ma nic wspólnego z pospolitym w Europie fiołkiem. Roślinę tę nazwano na cześć barona Waltera von Saint Paul St Claire, który odkrył ją w końcu XIX wieku w górach Usambara w Cape Province, w Afryce Południowej. Obecnie należy do najpopularniejszych roślin pokojowych, dostępnych w sprzedaży przez cały rok.

Oryginalny gatunek S.ionantha ma kwiaty ciemnoniebieskie. Ta odmiana fiołka afrykańskiego zwana jest sępollią lub saintpaulia ma płaskie, rozetowe, mięsiste, omszone liście z dużą ilością wystających, delikatnych, kolorowych kwiatków z jaskrawożółtymi pręcikami. 2,5 centymetrowej szerokości kwiaty w kształcie gwiazdki mają pięć płatków o barwie fioletowoliliowej, a także czerwonej, białej, niebieskiej lub mieszanej. Kwiatostany o kształcie baldachimów, na które składa się do ośmiu kwiatków, rosną na łodyżkach osiągających wysokość do 13 cm. Obfitsze kwitnienie i większe kwiaty można uzyskać zapewniając roślinie 6-tygodniowy okres spoczynku w niższej temperaturze (12-15°C) oraz podlewając ją tylko raz w tygodniu. Po takim "urlopie", którego można roślinie udzielić w dowolnej porze roku, tworzy ona mnóstwo pąków kwiatowych.

Inne nazwy to: Saintpaulia, Sępolia fiołkowa.

Preferowana temperatura to 15 do 21°C. Jednak w zimie nie może spaść poniżej 21°C. Chronić roślinę przed przeciągami i nagłymi zmianami temperatury. Nie umieszczać koło kaloryfera.

Fiołki ustawić w jasnym, nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu; w zimie - przy oknie wychodzącym na wschód lub południe, a w lecie - na zachód.

Nalewać letniej wody do podstawki tylko wtedy, gdy powierzchnia ziemi w doniczce jest sucha.

Roślina wymaga dużej wilgotności. Obłożyć doniczkę mokrym torfem lub umieścić go w podstawce.

Nawozić podczas kwitnienia nawozem bogatym w potas. Po przesadzeniu nawozić nawozem azotowym, przez cztery do sześciu tygodni, by pobudzić rozwój liści. Potem powrócić do nawożenia nawozem potasowym.

Fiołki przesadzać na wiosnę, gdy zawiązują się korzenie lub gdy roślina przekwita, używając do tego dwóch części torfu na jedną część kaszki kamiennej (perlit). Przemywać donicę co dwa miesiące, często zmianiając wodę, by zahamować krystalizowanie się soli, która szkodzi korzeniom.

Aby fiołek ładnie zakwitł w ciemnym pomieszczeniu, należy zawiesić nad nim dwie 40 watowe jarzeniówki i włączać je codziennie na 12 godzin. W innych pokojach używać sztucznego światła nocą.

GDY ZAUWAŻYSZ

Odbarwione liście, brązowo-żółte plamki powstają podczas podlewania, kiedy woda spadnie na powierzchnię liścia. Podlewaj, nalewając wodę do podstawki.  

Brak kwiatów spowodowany być może niewystarczającą ilością światła. Zbyt bujny porost liści kosztem kwiatów występuje przy za dużej ilości użytego nawozu azotowego.  

Więdnące listki. Zbyt obfite podlewanie i częste zmiany temperatury powodują tzw. chorobę czerwonej korony. Jest ona zaraźliwa dla innych roślin. Kwiat należy spalić.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście i kwiaty gniją.Nadmiar wody lub roślina została spryskana. Pozwól ziemi przeschnąć, następnie podlewaj rzadziej, zawsze od dołu.

2) Liście bledną.Roślina wymaga dokarmiania lub stoi w miejscu zbyt silnie nasłonecznionym. Dokarm roślinę lub przestaw z bardziej cieniste miejsce.

3) Liście zwijają się, miękną, wyglądają na odwodnione.Roślina potrzebuje wody.

4) Liście drobne, skupione.Przesadź roślinę.

5) Roślina rośnie zdrowo, ale nie kwitnie.Dodaj do wody nieco superfoffatu. Jest to często potrzebne roślinom starszym.

6) Kwiaty nieliczne, wyciągnięte.Zjawisko częste jako następstwo obfitego kwitnienia. Usuń wszystkie kwiatostany wraz z pąkami i dokarmiaj roślinę.

Podobne prace

Do góry