Ocena brak

Filozofia Błażeja Pascala

Autor /Olaf Dodano /06.07.2011

Błażej Pascal, żył w latach 1623-1662. Pascal starał się uczynić podobnie jak Kartezjusz ludzką wiedzę jako najbardziej wiarygodną. Dlatego też postawił jej bardzo wysokie wymagania. Ostatecznie doszedł do wniosku, że zarówno wiedza teoretyczna jak i praktyczna nie dają możliwości pełnego i wyraźnego poznania. Doprowadziło go to do rozpaczy, gdyż wyraził się następująco:„nie wiem, kto mnie wydał na świat, czym jestem ja sam, żyję w okropnej niewiedzy wszystkich rzeczy.”

Takie rozumowanie doprowadziło go do zupełnego zwątpienia, w wartość poznania rozumem i zmysłami. Dlatego doszedł do wniosku, że jedynym i najważniejszym źródłem ludzkiego poznania jest serce. W ten sposób odkrył tzw. porządek serca w poznaniu.Pascal nie skonstruował dowodów na istnienie Boga choć uważał, że wiara w niego odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Natomiast stał się bardzo znany z tzw. hazardu lub inaczej mówiąc zakładu Pascala. Zastanawiał się nad tym, co człowiek zyska a co straci, kiedy będzie wierzył w Boga i doszedł do następującego wniosku: „Przyjmując istnienie Boga. człowiek może stracić tytko życie doczesne, które prędzej czy później się kończy. Jeżeli zaś okaże się, że Bóg istnieje to wtedy człowiek zyska życie wieczne. Natomiast jeżeli odrzuci Boga, to straci życie wieczne”. Pascal uważał, że człowiek jest kimś bardzo wielkim, a jednocześnie jest miłością.

Napisał: „człowiek jest trzciną najsłabszą w przyrodzie, ale jest to trzcina myślącą”. Wg jego stwierdzenia człowiek zawsze będzie przewyższał świat i inne stworzenia, ponieważ myśli i ma świadomość. Nawet jeżeli świat człowieka zniszczy, to wtedy tylko on będzie miał świadomość tego, co się z nim dzieje. Natomiast świat pozostanie nadal bezmyślny.

Podobne prace

Do góry