Ocena brak

Filodendron selloa

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Ten filodendron jest chyba najefektowniejszy ze wszystkich z tego rodzaju. Rozłożyste liście tej wspczniałej rośliny, głęboko wycięte i błyszczące, dochodzą u dojrzałych okazów do 60 cm długości. F.selloum powinien stać w miejscu, gdzie bez przeszkód może rozrastać się w całej okazałości. Proste, utrzymujące liście łodygi z wiekiem upodabniają się do gałęzi drzewa, nie mając przytym, tak jak inne odmiany, tendencji do płożenia się.

Filodendron powinion rosnąć w stosunkowo wysokich temperaturach, w zakresie od 18 do 24°C.

Roślina ta rozwija się najlepiej z daleka od bezpośredniego światła słonecznego.

Kompost musi być przez cały czas ledwie wilgotny. Filodendrony dobrze znoszą wszelkie zaniedbania w podlewaniu.

W mieszkaniu z centralnym ogrzewaniem regularne spryskiwanie pomoże roślinie rozwijać się, mimo niskiego poziomu wilgotności. Gdy jest chłodno, nie należy spryskiwać liści, bo mogą gnić. Roślinę dobrze jest umieścić na tacy z kulkami zatrzymujacymi wilgoć. Podniesie to poziom wilgotności w bezpośrednim jej otoczeniu. Dno doniczki nie może być zanurzone w wodzie.

Dojrzałe okazy nawozimy raz w sezonie nawozem dolistnym. Jeśli są bardzo duże, odżywkę trzeba rozcieńczyć do połowy stężenia.

Filodendron lubi być dobrze ukorzeniony, dlatego przesadzamy tylko mocno przerośnięte rośliny. Dużym okazom można wymienić wierzchnia warstwę ziemi.

Kompost na bazie torfu ma tendencję do obsychania. Jeśli zacznie odstawać od ścian doniczki, trzeba go mocno docisnąć palcami. Potem obficie podlewamy, by cały kompost był mokry. Po dwóch godzinach pozbywamy się nadmiaru wody. Kompost powinien przeschnąć przed kolejnym podlewaniem.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście zwisają, choć roślina wygląda zdrowo.Zbyt sucho. Zanurz całą doniczkę w wodzie, aż ziemia nasiąknie.

2) Roślina przestaje rosnąć, liście matowieją.Zbyt niska temperatura. Przestaw roślinę w cieplejsze miejsce.

3) Dolne liście żółkną i opadają.Zalanie. Pozwól ziemi przeschnąć, potem podlewaj rzadziej, zwłaszcza zimą.

4) Liście blade, brak nowych przyrostów.Ziemia wyjałowiona. Przesadź roślinę lub zwiększ dokarmianie.

5) Brunatne lub czarne pierścienie na liściach lub ich czubkach.Poparzenia. Sprawdź, czy liście nie dotykają okna zimą. Nie pozostawiaj wody na liściach w pełnym słońcu. Nie umieszczaj żarówki w pobliżu rośliny. Mogą byc spowodowane, gdy roślinę opanują grzyby wywołujące chorobę zwaną plamistością liści. Zwalczamy ją, opryskując 2-3 krotnie porażony okaz jednym z następujących preparatów: Bravo 500 SC, Dithane M-45 80 WP, Rovral 50 WP.

GDY ZAUWAŻYSZ

Te odporne rośliny rzadko są atakowane przez choroby i szkodniki. Dolne liście obumierają w sposób naturalny i powinny być usuwane, kiedy zżółkną. Zbyt niski poziom wilgotności powoduje wysychanie i kruszenie się krawędzi liści.

Podobne prace

Do góry