Ocena brak

Filodendron pnący

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Jest najchętniej uprawianym gatunkiem należącym do licznego rodzaju Philodendron. Może piąć się po paliku z mchem, kracie na ścianie lub rosnąć w wiszącym koszu. Na długich pędach wyrastają korzenie powietrzne. Nie usuwamy ich, lecz pozwalamy rosnąć, aż będą na tyle długie, by dało się je wetknąć w ziemię lub mech na paliku. Sercowate, połyskliwe liście mają barwę ciemnozieloną, a ich dolna strona odcień purpurowo-czerwony. Młode liście mają 10-15 cm długości, a z wiekiem mogą dochodzić do 30 cm.

Filodendron pnący preferuje dość wysokie temperatury. Idealny jest zakres 18-24°C.

Chronimy przed bezpośrednim światłem. Filodendron pnący dobrze rośnie w ciemnym holu, toleruje też zanieczyszczone powietrze.

Powierzchnia ziemi musi wyschnąć przed ponownym podlaniem. Podłoże zawsze musi być lekko wilgotne. Filodendron wytrzyma spore zaniedbanie, lecz nie należy go także nadmiernie podlewać.

W mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem konieczne jest częste zraszanie. Przy niskich temperaturach nie zraszamy, by nie spowodować gnicia. Rośliny w wiszących koszach zraszamy regularnie, starając się zachować zalecany zakres temperatur. Umieszczenie doniczki na tacy z kulkami magazynującymi wodę podniesie poziom wilgoci.

Dojrzałe rośliny nawozimy raz w sezonie, nawozem dla liściastych roślin. Chcąc, by roślina szybko rosła, stosujemy zalecany roztwór. Jeśli roślina jest zbyt duża, zmniejszamy stężenie o 50%.

Przesadzamy, gdy roślina nie mieści się już w doniczce. Używamy zwykłej ziemi kompostowej, a do wiszącego kosza zastosujmy lżejszą mieszankę torfową.

Ziemia torfowa wysycha między kolejnymi podlewaniami. Jeśli się skurczy, dociskamy ją na miejsce. Podlewamy obficie i pozostawiamy na kilka godzin do odcieknięcia.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście zwisają, choć roślina wygląda zdrowo.Zbyt sucho. Zanurz całą doniczkę w wodzie, aż ziemia nasiąknie.

2) Roślina przestaje rosnąć, liście matowieją.Zbyt niska temperatura. Przestaw roślinę w cieplejsze miejsce.

3) Liście blade, brak nowych przyrostów na wiosnę.Ziemia wyjałowiona. Przesadź roślinę lub zwiększ dokarmianie.

4) Dolne liście żółkną i opadają.Zalanie. Pozwól ziemi przeschnąć, potem podlewaj rzadziej.

5) Brązowe lub czarne pierścienie na liściach lub ich czubkach.Oparzenia. Sprawdź, czy liście nie dotykają okna zimą. Nie pozostawiaj wody na liściach w pełnym słońcu. Nie umieszczaj żarówki w pobliżu rośliny. Mogą byc spowodowane, gdy roślinę opanują grzyby wywołujące chorobę zwaną plamistością liści. Zwalczamy ją, opryskując 2-3 krotnie porażony okaz jednym z następujących preparatów: Bravo 500 SC, Dithane M-45 80 WP, Rovral 50 WP.

PRAKTYCZNA RADA

Zdrowie filodendrona - Te odporne, wiecznie zielone rośliny rzadko cierpią z powodu szkodników czy chorób. Naturalne jest obumieranie dolnych liści. Należy je usuwać, gdy zżółkną. Aby odstraszyć szkodniki i usunąć kurz, myjemy liście letnią wodą z mydłem. Spłukujemy potem czystą wodą. Środki nabłyszczające górne powierzchnie liścimożna stosowac raz na 6 tygodni.

Podobne prace

Do góry