Ocena brak

Filodendron czerwieniejący

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Do rodzaju filodedron należy bardzo duża liczba gatunków, zarówno pnących jak i krzewiastych. Są one znanymi i cenionymiroślinami pokojowymi. Ich odporność na zmienne warunki sprawia, że powszechnie używa się ich w wystroju pomieszczeń jako tła dla innych roślin. Można potraktować pnący filodendron jako dopełnienie roślin sezonowych. Innym interesującym sposobem jego ekspozycji jest takie oświetlenie filodendronu, by rzucał na ścianę cień swoich liści w kształcie grotu strzały. Gatunki pnące mogą piąć się w górę, jak i płożyć po ziemi. W pierwszym przypadku będą miały większe liście. Filodendron czerwieniejący o głębokim, ciemnozielonym zabarwieniu, może mieć liście o długości 20-30 cm. Ich spód oraz ogonki mają barwę czerwoną.

Filodendron potrzebuje względnie wysokich temperatur: zakres od 18 do 24°C jest idealny.

Należy go hodować z dala od bezpośredniego światła. Filodendron toleruje miejsca słabo oświetlone i może rosnąć w holu czy na półpiętrze. Jednak ucierpi na tym bogate, czerwone ubarwienie spodniej strony liści.

Ziemia w doniczce powinna być zawsze ledwie wilgotna. Filodendron jest po prostu rośliną dla zapominalskiego właściciela.

W domach z centralnym ogrzewaniem częste zraszanie pomoże filodendronowi przeżyć przy niskim poziomie wilgotności. Doniczkę należy ustawić na warstwie kamyków lub żwiru zatrzymujących wilgoć wokół rośliny. Nie pozwólmy, by dno doniczki zanurzało się w wodzie, gdyż wówczas namoknie ziemia, czego roślina raczej nie potrzebyje.

Ukorzenione rośliny nawozić raz w sezonie, stosując zwykły nawóz do liściastych roślin doniczkowych. Używać zalecanej dawki nawozu, jeżeli chcemy, by roślina szybko przyrastała. W innym wypadku stosujemy roztwór 50%.

Przesadzać, gdy jest to konieczne. Filodendron lubi ciasnotę w donicy.

Jeżeli używamy mieszanki na bazie torfu, może ona bardzo szybko wysychać między podlewaniami. W takim wypadku należy się upewnić, czy mieaszanka nie odstaje od brzegów doniczki, pozwalając tym samym wodzie spływać bokami. Dociśnijmy ziemię dłońmi tak, by znowu przylegała do doniczki.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście zwisają, choć roślina wygląda zdrowo.Zbyt sucho. Zanurz całą doniczkę w wodzie, aż ziemia nasiąknie.

2) Roślina przestaje rosnąć, liście matowieją.Zbyt niska temperatura. Przestaw roślinę w cieplejsze miejsce.

3) Liście blade, brak nowych przyrostów na wiosnę.Ziemia wyjałowiona. Przesadź roślinę lub zwiększ dokarmianie.

4) Dolne liście żółkną i opadają.Zalanie. Pozwól ziemi przeschnąć, potem podlewaj rzadziej.

5) Brązowe lub czarne pierścienie na liściach lub ich czubkach.Oparzenia. Sprawdź, czy liście nie dotykają okna zimą. Nie pozostawiaj wody na liściach w pełnym słońcu. Nie umieszczaj żarówki w pobliżu rośliny. Mogą byc spowodowane, gdy roślinę opanują grzyby wywołujące chorobę zwaną plamistością liści. Zwalczamy ją, opryskując 2-3 krotnie porażony okaz jednym z następujących preparatów: Bravo 500 SC, Dithane M-45 80 WP, Rovral 50 WP.

Podobne prace

Do góry