Ocena brak

Filodendron

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Filodendron 'Burgundy' to pięknie ubarwiona odmiana, pochodząca z rynku amerykańskiego, której można użyć jako tła dla roślin o ulistnienu zielonym, lub wyeksponować ją samą, jako roślinę rzadkiej urody. Jej zwężające się liście o podłużnym kształcie mają około 30 cm długości. Są one jakby oblamne rumieńcem o głębokiej barwie burgundzkiego wina i wyglądają jak świeżo wypolerowane. Spodnia strona liści jest również koloru czerwonego wina. Jeśli zależy nam na większych rozmiarach liści filodendrony mogą rosnąć w górę na rusztowaniu lub paliku pokrytym mchem.

Filodendron lubi ciepło. Zakres temperatur pomiędzy 18 a 24°C będzie niemal idealny.

'Burgundy' potrzebuje dobrego, ale rozproszonego światła, by zachować swoje bogate barwy.

Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Filodendron jest bardzo wytrzymały i zniesie nawet poważne zaniedbania hodowcy.

W mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem częste zraszanie pomoże filodendronowi rozwijać się przy niskim poziomie wilgotności. Doniczkę postawić na podstawce z kulkami zatrzymującymi wodę lub nasączonym wodą żwirem, co podniesie poziom wilgoci.

Ukorzenione rośliny należy dokarmiać raz na cztery miesiące standardowym nawozem dla roślin liściastych. Używajmy nawozu w zalecanym stężeniu, jeśli chcemy przyspieszyć wzrost rośliny. Gdy jest ona już za duża, zredukujmy stężenie o połowę.

Przesadzać do podłoża torfowego, gdy jest to już konieczne. Filodendrony lubią zwarte bryły korzeniowe.

Jeżeli ziemia wyschnie i odstaje od brzegów doniczki, należy ugnieść ją palcami.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście zwisają, choć roślina wygląda zdrowo.Zbyt sucho. Zanurz całą doniczkę w wodzie, aż ziemia nasiąknie.

2) Roślina przestaje rosnąć, liście matowieją.Zbyt niska temperatura. Przestaw roślinę w cieplejsze miejsce.

3) Dolne liście żółkną i opadają.Zalanie. Pozwól ziemi przeschnąć, potem podlewaj rzadziej, zwłaszcza zimą.

4) Liście blade, brak nowych przyrostów.Ziemia wyjałowiona. Przesadź roślinę lub zwiększ dokarmianie.

5) Brunatne lub czarne pierścienie na liściach lub ich czubkach.Poparzenia. Sprawdź, czy liście nie dotykają okna zimą. Nie pozostawiaj wody na liściach w pełnym słońcu. Nie umieszczaj żarówki w pobliżu rośliny. Mogą byc spowodowane, gdy roślinę opanują grzyby wywołujące chorobę zwaną plamistością liści. Zwalczamy ją, opryskując 2-3 krotnie porażony okaz jednym z następujących preparatów: Bravo 500 SC, Dithane M-45 80 WP, Rovral 50 WP.

PRAKTYCZNA RADA

Środki nabłyszczające Jeżeli chcemy zastosować środki do nabłyszczania liści, nie róbmy tego częściej niż raz w miesiącu i nigdy na spodniej stronie liści.

Podobne prace

Do góry