Ocena brak

Fikus deltolistny

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Fikus deltolistny jest jednym z żywotniejszych przedstawicieli rodzaju Ficus, używanych jako doniczkowe rośliny pokojowe. Ma małe, żółte, podobne do jemioły owoce. W rodzinnych Indiach rośnie jako epifit. Skórzaste, zaokrąglone liście, nadające fikusowi atrakcyjną sylwetkę, są jasnozielone z wierzchu i brązowe pod spodem. Tę łatwą w uprawie roślinę warto dołączyć do naszej kolekcji, ponieważ ma wdzięk i urok niespotykany u innych figowców.

Ficus deltoidea toleruje szeroki zakres temperatur (od 15 do 29°C), ale najlepiej rośnie w temperaturze około 18°C.

Ustawiamy w jasnym, niebezpośrednim świetle, choć będzie rósł także w pełnym słońcu i półcieniu.

Tego figowca nie należy nadmiernie podlewać. Nigdy nie powinien stać w wodzie, a ziemia musi zawsze wysychać w przerwach między podlewaniem. Używamy letniej wody i zimą podajemy jej tylko tyle, żeby liście nie zwiędły.

Fikus deltolistny może rosnąć przy niskiej wilgotności. W lecie, gdy temperatury są wysokie, zaleca się regularne zraszanie.

Nawozimy w okresie wzrostu, co dwa tygodnie, używajgc standardowego nawozu.

Gdy doniczka jest już za ciasna, przesadzamy Ficus deltoidea do przepuszczalnej ziemi gliniastej. Nie spieszmy się jednak z przesadzaniem, gdyż ta roślina lubi mieć przerośnięte korzenie. Na wiosnę zmieniamy tylko górną warstwę podłoża dużym okazom, przy okazji przycinając im zbędne pędy. Pamiętajmy, że mniejsze liście i łodygi podczas przycinania lub po uszkodzeniu wydzielają sok. Taką "ranę" tamponujemy wazeliną i dokładnie myjemy ręce po pielęgnacji roślin.

Liście można utrzymać w czystości, delikatnie wycierając je wilgotną szmatką. Od czasu do czasu można nadać im połysk specjalnym preparatem. Nie stosujmy go jednak zbyt często.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście opadają. Niedostatek światła lub przeciągi. Przenieś w miejsce jaśniejsze, bez przeciągów.

2) Liście odbarwione, brązowe tarczkowate owady na spodzie i na łodygach. Tarczniki. Figowce są podatne na te szkodniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

3) Liście żółkną. Nadmiar wody. Pozwól ziemi przeschnąć, a potem podlewaj rzadziej.

4) Liście żółknące, z pajęczynką pod spodem. Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki Cętki na górnych powierzchniach liści i delikatna pajęczynka pod spodem to wynik działania przędziorka. Podwyższenie wilgotności pomaga odstraszyć tego szkodnika. Niewiele obecnych na rynku insektycydów skutecznie go zwalcza i silnie zarażone rośliny należy spalić. Małe, brązowe dyski na dolnej stronie liści wskazują na obecnośćczerwców. W pochewkach liści mogą czaić się wełnowce, w woskowanych osłonkach. Obydwa szkodniki usuwamy wacikiem nasączonym alkoholem metylowym.

Podobne prace

Do góry