Ocena brak

Figowiec sprężysty

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Ta odmiana figowca sprężystego jest jedną z najprostszych w pielęgnacji i najbardziej rozpowszechnionych roślin pokojowych. Ma owalne liście o bogatej fakturze i pięknych, czerwonych osłonkach. Główny nerw liścia jest czerwony na spodzie, biały na wierzchu. Istnieją także odmiany: 'Doescheri' o pstrokatych liściach oraz 'Variegata', której liście są szaro-zielone z kremowym obrzeżem.

Figowiec sprężysty często hodowany jest w cieplarniach, ze względu na to, że osiąga duże rozmiary. Hodowany w odpowiednio dużym pojemniku, osiąga czasem 3,5 m wysokości. Młode rośliny nadają się do trzymania w pomieszczeniu, ale odmiany pochodzące z Azji mogą osiągnąć rozmiary za duże dla przeciętnego domu. Dlatego zalecamy uprawę mniejszych odmian, znacznie lepiej pełniących rolę roślin doniczkowych.

Figowiec sprężysty toleruje dość szeroki zakres temperatur od 10°C do 29°C, lecz najkorzystniejsza temperatura dla jego rozwoju to około 18°C.

Hodować z dala od bezpośrednich promieni słońca. Odmiany o wielobarwnych liściach wymagają dużej ilości rozproszonego światła, by zachować swoje kolory.

Nie podlewać w nadmiarze i nie pozostawiać figowca stojącego w wodzie. Jej ilość ma odpowiadać warunkom, w jakich rośnie roślina. Ziemia musi przeschnąć przed ponownym podlaniem.

Figowiec rozwija się dobrze przy niskim poziomie wilgotności. Gdy temperatury są wysokie, należy zraszać roślinę wodą, jednak bez przesady.

Nawozić co dwa tygodnie w okresie wzrostu, tj. od maja do września, zwykłym nawozem dla roślin doniczkowych. Duże rosliny nawozić co mieśiąc nawozem o 50% stężeniu, by były silne, lecz nie przyrastały nadmiernie.

Przesadzać, używając ziemi gliniastej, zapewniającej dobry drenaż, gdy roślina nie wykazuje już oznak wzrostu (figowce lubią przerośnięte korzenie). Duże okazy mogą potrzebować na wiosnę jedynie wymiany górnej warstwy podłoża.

Od czasu do czasu można nabłyszczyć górne powierzchnie liści specjalnym środkiem. Ale do częstszego czyszczenia zalecamy używania wilgotnej szmatki.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście zwisają, łodyga wiotka. Pilna potrzeba nawodnienia. Wstaw doniczkę do wiaderka z wodą, a następnie odsącz jej nadmiar.

2) Dolne liście żółkną i opadają, zwłaszcza w zimie. Nadmiar wody. Pozwól ziemi przeschnąc, a potem podlewaj rzadziej.

3) Liście blade, a nowe małe i zniekształcone. Roślina wymaga wymaga nawożenia lub przesadzenia.

4) Liście nagle opadają, brązowe plamy na pozostałych liściach. Za zimno. Przestaw w cieplejsze miejsce.

5) Białe wełniste plamki na liściach. Wełnowce. Usuwaj poszczególne plamki tamponem nawiląonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicznym.

6) Liście upstrzone żółtymi plamkami, z pajęczyną pod spodem. Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

7) Brązowe tarczkowate owady na spodzie liści i na łodygach. Tarczniki. Figowce są podatne na te szkodniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

GDY ZAUWAŻYSZ

Blizny na liściach niedojrzałych roślin mogą powstać wskutek jakiegoś urazu mechanicznego. Dlatego należy umieszczać młode figowce w bezpiecznych miejscach.  

Odbarwienia i żółknące liście są zwykle objawem starości, lecz mogą także wskazywać na niedożywienie

Opadanie liści może być efektem zbytniego przesycenia kompostu wodą w zimie. To samo mogą spowodować zbyt chłodne warunki.

Podobne prace

Do góry