Ocena brak

Figowiec kubkowaty

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Figowiec kubkowaty pochodzi z Afryki i jest stosunkowo nowym gatunkiem fikusa, dostępnym w sprzedaży. Jego charakterystyczną cechą jest to, że wydaje małe pseudoowoce (takie, jak te na okazie pokazanym na zdjęciu). Jednak nawet bez tej ozdoby ta odmiana fikusa jest atrakcyjną i niezbyt wymagającą rośliną do domowej uprawy. Ma ona mocny, dynamiczny, krzewiasty pokrój i wyraźnie unerwione, ciemnozielone liście. Na dobrze wyrośniętych okazach mogą one osiągać długość do 25 cm. Zakończone są ostrym czubkiem. Inną charakterystyczną cechą tego gatunku jest obecność grubszych przylistków, które wyrastają z dolnej części łodygi. Urozmaicone formy fikusów pozwalają na stworzenie w domu bardzo dekoracyjnej kolekcji, składającej się tylko z roślin tego rodzaju.

Optymalną temperaturą jest przedział od 18 do 24°C. W wyższych temperaturach konieczna jest dobra wentylacja bez przeciągów.

Ustawiamy tam, gdzie jest dużo jasnego, niebezpośredniego światła.

Kompost obficie nawilżamy. Przed kolejnym podlewaniem jego powierzchnia powinna przeschnąć. Do podlewania używamy letniej wody. W zimie dostarczamy jej mniej niż w lecie.

Wymagany jest wysoki poziom wilgotności. Jej niedostatek może spowodować opadnięcie liści. Roślinę regularnie spryskujemy, chroniąc liście przed promieniami stonecznymi do czasu wyschnięcia.

Wiosną i latem dojrzałe okazy nawozimy co dwa tygodnie standardową, płynną odżywką. Świeżo kupione lub przesadzone rośliny nie potrzebują dożywiania przez okres sześciu miesięcy. Dużym okazom można na wiosnę wymienić tylko wierzchnią warstwę ziemi.

Wiosną przesadzamy przerośnięte rośliny. Dla zwiększenia stabilności dużych okazów, używamy kompostu na bazie gliny.

Wszystkie gatunki fikusów nie tolerują zmiany miejsca hodowli. Roślinę przenosimy nie częściej niż raz w miesiącu. Po przestawieniu rośliny, mogą opaść jej liście.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście zwisają, łodyga wiotka. Pilna potrzeba nawodnienia. Wstaw doniczkę do wiaderka z wodą, a następnie odsącz jej nadmiar.

2) Dolne liście żółkną i opadają, zwłaszcza w zimie. Nadmiar wody. Pozwól ziemi przeschnąc, a potem podlewaj rzadziej.

3) Liście blade, a nowe małe i zniekształcone. Roślina wymaga wymaga nawożenia lub przesadzenia.

4) Liście nagle opadają, brązowe plamy na pozostałych liściach. Za zimno. Przestaw w cieplejsze miejsce.

5) Białe wełniste plamki na liściach. Wełnowce. Usuwaj poszczególne plamki tamponem nawiląonym denaturatem lub opryskaj malationem bądź insektycydem systemicznym.

6) Liście upstrzone żółtymi plamkami, z pajęczyną pod spodem. Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

7) Brązowe tarczkowate owady na spodzie liści i na łodygach. Tarczniki. Figowce są podatne na te szkodniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek Ten gatunek roślin jest często atakowany przez tego szkodnika, zwłaszcza gdy powietrze jest zbyt suche. Przędziorka można się pozbyć przez regularne spryskiwanie spodów liści wodą. Jednak poważny atak trudno jest zwalczyć środkami dostępnymi na rynku dla amatorów. Zakażonych roślin będziemy musieli się pozbyć. 

Tarczniki i mączliki są częstymi szkodnikami fikusa. Usuwamy je wacikiem nasączonym alkoholem metylowym. 

Zbyt internsywne światło słoneczne lub przeciągi mogą powodować pojawienie się plam na liściach i ich opadanie.

Podobne prace

Do góry