Ocena brak

Figowiec "hawaii"

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Ficus microcarpa jest tak podobny do osiągającego znacznie większe rozmiary figowca benjamińskiego, że często sprzedaje się go jako F.benjamina, a czasem także jako F.retusa. Jednakże jego liście są mniej spiczaste od liści F.benjamina, a ostateczne rozmiary, jakie może osiągnąć, to około 1,2 m, podczas gdy jego tak podobny krewniak może rosnąć na wysokość drzewa. 

F.microcarpa, pochodzi z południowo-wschodniej Azji i wschodniej Australii. Jest gatunkiem wolno rosnącym, lecz także mniej odpornym od innych figowców. Odmiana F.m.'Hawaii ma woskowane liście o kremowobiałych wzorach.

Zapewniamy roślinie 18-24°C, a przy wyższych temperaturach dobrze wietrzymy, chroniąc ją przed przeciągami.

Wszystkie figowce lubią jasne, rozproszone światło słoneczne. Wzory na liściach F.m.'Hawaii' będą lepiej widoczne, gdy roślina ma odpowiednie oświetlenie.

Podlewamy tego figowca obficie, gdy przeschnie już powierzchnia podłoża. W zimie podajemy mniej wody niż w lecie. Zawsze używamy letniej wody.

Preferuje wysoki poziom wilgoci. W okresie wzrostu regularnie go zraszamy. Rozpylamy mniej wody przy niższych temperaturach.

Po ukorzenieniu należy nawozić F.m.'Hawaii' co dwa tygodnie, wiosną i latem, stosując standaryzowany nawóz w płynie. Świeżo posadzonych okazów nie nawozimy przez około sześć miesięcy. Duże rośliny czasem wymagają wymiany górnej warstwy podłoża na wiosnę.

Okazy o przerośniętych bryłach korzeniowych przesadzamy wiosną (jeśli korzenie zupełnie wypełniły doniczkę i wystają przez otwory odpływowe, lub jeśli roślina nie wykazuje oznak przyrostu). Używamy do tego ziemi gliniastej lub torfowej.

Bardzo dobrze jest ustawić Ficus microcarpa 'Hawaii' przed lustrem, żeby odbijające się w nim światło padało na roślinę, podkreślając piękno jej liści.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorka można znaleźć na spodzie liści. Częste zraszanie wodą dolnych ich części odstraszy tego szkodnika. Niewiele środków owadobójczych dostępnych amatorom skutecznie zwalcza przędziorka i poważnie chore rośliny należy spalić. 

Czerwce Ich małe brązowe łuski czasem pojawiają się w grupach na spodzie liści. Szkodnika usuwamy wacikiem nasączonym alkoholem metylowym. 

Wełnowce mogą kryć się pod woskowymi osłonkami w połączeniach gałązek z liśćmi. Szkodniki usuwamy wacikiem nasączonym denaturatem. 

Plamy na liściach i opadanie liści może wynikać z nadmiaru słońca lub być skutkiem przeciągów. Również niska wilgotność wywołuje opadanie liści.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście opadają. Niedostatek światła lub przeciągi. Przenieś w miejsce jaśniejsze, bez przeciągów.

2) Liście odbarwione, brązowe tarczkowate owady na spodzie i na łodygach. Tarczniki. Figowce są podatne na te szkodniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

3) Liście żółkną. Nadmiar wody. Pozwól ziemi przeschnąć, a potem podlewaj rzadziej.

4) Liście żółknące, z pajęczynką pod spodem. Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

Podobne prace

Do góry