Ocena brak

Figowiec binnendijka

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Ten gatunek figowca pojawił niedawno się na rynku kwiatowym. Dostępnych jest kilka różnych jego odmian, z których najbardziej popularneF.b.'Amstel Queen' i F.b.'Alii'. Ficus binnendijkii dorównuje wielu innym figowcom, będąc piękną i długowieczną rośliną do większości domów. Gatunek ten pochodzi z południowo-wschodniej Azji i ma długie, spiczaste liście, pokrywające smukłą łodygę od góry aż do podstawy. Ponieważ liście są dość ciężkie, łodyga zwykle jest zbyt słaba, żeby je utrzymać. Odpowiodnio ustawiona tyczka pomoże utrzymać roślinę w pionie. F.b.'Amstel Queen' może stać pojedynczo lub razem z innymi roślinami na dość dużej przestrzeni, gdzie będzie widoczny i gdzie będzie miał miejsce, żeby się rozrastać.

Idealny zakres temperatur dla tego figowca to 18-24°C. Przy wyższych temperaturach należy mu zapewnić odpowiednią wentylację bez przeciągów.

Ustawiamy w miejscu, gdzie otrzyma jasne, niebezpośrednie światło.

Podlewając, dokładnie zwilżamy ziemię. Podajemy wodę ponownie, gdy podłoże już wyschnie. W zimie podlewamy mniej niż w lecie i używamy letniej wody.

Ten figowiec wymaga wysokiego poziomu wilgoci, by nie opadły mu liście. Regularnie zraszamy dla podtrzymania wysokiej wilgoci, jednak mniej w chłodne dni.

Ukorzenione rośliny nawozimy co dwa tygodnie wiosną i latem, stosując płynny nawóz. Przez sześć tygodni nie nawozimy niedawno kupionych lub przesadzonych roślin, gdyż składniki odżywcze zawarte w podłożu powinny im wystarczyć.

Na wiosnę przesadzamy rośliny o przerośniętych korzeniach (wystają przez otwór drenażowy lub wypychają roślinę z doniczki). Stosujemy ziemię gliniastą lub torfową. Gliniasta jest lepsza dla większych okazów, które potrzebują stabilniejszej doniczki. Jeśli roślina jest zbyt duża, by ją przesadzić, wymieniamy wiosną górną warstwę podłoża.

Figowce nie lubią przestawiania. Przez pierwsze tygodnie, zanim przyzwyczają się do nowego miejsca, mogą stracić kilka liści. Pozostawmy roślinę na miejscu przez trzy tygodnie (w okresie wzrostu), żeby zaadaptowała się do nowych warunków.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek Podobnie jak inne figowce, ten również jest podatny na atak przędziorka, szczególnie jeśli powietrze jest suche. Zraszanie wodą dolnych powierzchni liści pomoże odstraszyć tego szkodnika. Niewiele dostępnych insektycydów skutecznie zwalcza intruza, więc silnie porażone rośliny należy wyrzucić. Cenne okazy można uratować, stosując pałeczki nasączone insektycydem systemicznym.

Podobne prace

Do góry