Ocena brak

Figowiec benjamiński "Lucie"

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Ta karłowata roślina z popularnego rodzaju fikusów jest odmianą hodowlaną figowców benjamina. Z gatunkiem tym łączą ją zarówno wdzięk, jak i wytrzymałość. Uprawiana jest dość często osobno w pojedynczej doniczce, ale niekiedy możemy spotkać nawet do trzech egzemplarzy w tym samym pojemniku. Ciemnozielone, błyszczące liście tego figowca są grube i gęsto zbite. Są węższe od liści innych gatunków, choć równie podłużne, owalne i zwężające się ku końcowi. Figowca benjamińskiego umieszczamy tak, by miał dużo miejsca i nie przytłaczał innych roślin.

Idealna temperatura dla tego figowca to od 18°C do 24°C. Przy wyższych temperaturach będzie niezbędna dobra wentylacja, jednak uważajmy na przeciągi.

Lubi jasne, niebezpośrednie światło. Ostre promienie słońca powodują oparzenie liści.

Podlewamy tak, by ziemia była całkiem mokra, pozwalając jej wyschnąć przed kolejnym podaniem wody. W zimie podlewamy mniej i tylko lotnią wodą.

Potrzebuje raczej wysokiej wilgotności. W lecie polecamy zraszać go regularnie (również w zimie, jeśli roślina jest hodowana w ogrzewanym pomieszczeniu). Podczas zimniejszych okresów zmniejszamy zraszanie.

Rozwinięte rośliny nawozimy co dwa tygodnie standardowym nawozem w płynie Dopiero co kupionych lub świeżo przesadzonych okazów nie nawozimy przez sześć miesięcy.

Roślinę należy przesadzać na wiosnę, jeśli nie wykazuje już w widoczny sposób żadnych oznak przyrostu. Używamy podłoża na bazie gliny lub torfu.

Niedawno kupione rośliny są przyzwyczajone do wysokiej wilgotności powietrza. Większość z figowców przystosuje się do mniejszej wilgotności, ale potrzebują one okresu przejściowego (około sześciu tygodni). Figowce nie lubią być przenoszone z miejsca na miejsce i w okresie tygodnia po przestawieniu mogą stracić nieco liści.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorki - mogą stanowić problem, szczególnie jeśli roślina jest hodowana w warunkach niskiej wilgotności. Regularne zraszanie spodów liści może je odstraszyć. Niestety, niewiele z dostępnych na rynku środków jest skutecznych w zwalczaniu tego szkodnika, dlatego mocno zaatakowane rośliny należy spalić. 

Tarczniki - (małe brązowe kółeczka na spodniej stronie liści) oraz wełnowce, przypominające wyglądem stonogi, pokryte substancją zbliżoną wyglądem do bawełny, również zagrażają figowcom. Usuwamy je wacikiem nasączonym w denaturacie. 

Problemy z liśćmi - Zbyt mocne promienie słońca oraz silne przeciągi mogą doprowadzić do pojawienia się plam i opadania liści.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście opadają. Niedostatek światła lub przeciągi. Przenieś w miejsce jaśniejsze, bez przeciągów.

2) Liście odbarwione, brązowe tarczkowate owady na spodzie i na łodygach. Tarczniki. Figowce są podatne na te szkodniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

3) Liście żółkną. Nadmiar wody. Pozwól ziemi przeschnąć, a potem podlewaj rzadziej.

4) Liście żółknące, z pajęczynką pod spodem. Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

Podobne prace

Do góry