Ocena brak

Figowiec Benjamiński

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Ten figowiec to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Jest dekoracyjny i znosi warunki panujące właściwie w każdym mieszkaniu. F.benjamina ma podłużne, lśniące, zwężające się liście w kolorze ciemnej zieleni, które rosną na łukowato wygiętych łodygach. Powierzchnia liści jest często pofałdowana. Figowce te zwykle kupuje się jako małe lub średnie rośliny, lecz jeśli zapewnimy im dużo miejsca, osiągną rozmiary małego drzewa.

Idealna temperatura to 18-24°C. Przy temperaturach bliższych górnej granicy, zapewniamy dobrą wentylację bez przeciągów.

Jak wszystkie figowce, F benjamina lubi jasne, rozproszone światło.

Ziemia powinna być dokładnie zwilżana w czasie podlewania, ale jej powierzchnia musi wyschnąć zanim znowu podlejemy. W zimie robimy to rzadziej niż w lecie i używamy letniej wody.

F. benjamina potrzebuje wysokiej wilgotności, bo inaczej mogą zacząć opadać liście. Zaleca się regularne zraszanie, jednak niezbyt częste w czasie chłodów.

Dorosłe rośliny należy nawozić co dwa tygodnie w czasie wiosny i lata, stosując płynny, standardowy nawóz. Świeżo kupionych lub przesadzonych roślin nie nawozimy przez sześć miesięcy.

Przesadzamy na wiosnę, jednak tylko wtedy, gdy korzenie wypełnią doniczkę i będą wystawały przez otwory w jej dnie lub gdy roślina nie wykazuje najmniejszych objawów przyrostu. Do przesadzania używamy ziemi gliniastej lub torfowej. Dużym roślinom można na wiosnę zmieniać tylko górną warstwę podłoża.

Figowiec nie lubi przenoszenia i może stracić nieco liści, zamim przyzwyczai się do nowego miejsca.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście opadają. Niedostatek światła lub przeciągi. Przenieś w miejsce jaśniejsze, bez przeciągów.

2) Liście odbarwione, brązowe tarczkowate owady na spodzie i na łodygach. Tarczniki. Figowce są podatne na te szkodniki. Usuwaj poszczególne owady tamponem nawilżonym denaturatem lub opryskaj insektycydem systemicznym.

3) Liście żółkną. Nadmiar wody. Pozwól ziemi przeschnąć, a potem podlewaj rzadziej.

4) Liście żółknące, z pajęczynką pod spodem. Przędziorek - czerwony pajączek. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Zwiększ wilgotność powietrza.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek. Regularne zraszanie dolnej strony liści może odstraszyć szkodnika, ale poważnie zaatakowane rośliny trzeba wyrzucić. 

Czerwce, czyli małe, brązowe dyski na spodzie liści oraz wełnowce, ukrywające się w substancji podobnej do bawełnianej przędzy, można usunąć wacikiem nasączonym alkoholem metylowym. 

Plamy na liściach i ich opadanie mogą być skutkiem narażenia na mocne słońce lub przeciągi.

Podobne prace

Do góry