Ocena brak

Ferdynand Magellan i jego podróż dookoła świata

Autor /Twardoslaw Dodano /10.05.2012

 

Urodził się w 1480 r. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej. W młodości zaciągnął się do wojska i brał udział w portugalskich wyprawach wojennych do Indii (1505-1511) oraz do Maroka (1513), podczas których dosłużył się stopnia oficera.

Relacje żeglarzy z wcześniejszych wypraw nasunął się stopnia oficera. Relacje żeglarzy z wcześniejszych wypraw nasunęły Magellanowi myśl o istnieniu krótszej drogi na słynne wówczas Wyspy Korzenne (Moluki). Szlak miał prowadzić na zachód, przez Ocean Atlantycki. Po uzyskaniu aprobaty króla hiszpańskiego Karola I 20 września 1519 r. Magellan wyruszył na czele 5 okrętów 265 członków załogi na Wyspy Korzenne.

W styczniu 1520 r. dopłynął do La Platy. Z powodu buntu załogi i ostrej zimy zmuszony był zatrzymać się w zatoce San Julian, u wybrzeży Patagonii. W październiku odkrył cieśninę nazwaną później jego imieniem (Cieśninę Magellana).

28 listopada wyprawa wypłynęła wreszcie na łagodne wody oceanu, całkowicie odmiennego od burzliwych wód Oceanu Atlantyckiego. Marynarze nadali mu nazwę „El Pacifico” – Spokojny. Magellan nazwał go Morzem Spokojnym. 6 marca 1521 r. wyprawa dotarła do zielonych wysp, które po trudach podróży wydawały się żeglarzom rajem.

Magellan nazwał je jednak Wyspami Złodziejskimi, ponieważ tubylcy, otoczywszy swoimi łodziami statki hiszpańskie, kradli z nich wszystko, co wpadło im w ręce. Wyspy Złodziejskie to dzisiejszy archipelag Marianów, z główną wyspą Guam, na którą zawinął Magellan. Po krótkim postoju okręty wyruszyły dalej w poszukiwaniu Wysp Korzennych. 16 marca 1521 r. Magellan dopłynął do Wysp Świętego Łazarza, czyli dzisiejszych Filipin.

Podczas interwencji w sporze między tubylcami, doszło do potyczki na wysepce Mactan. Przewaga tubylców była trzydziestokrotna. Magellan zginął, najpierw ugodzony zatrutą strzałą w nogę, a następnie przebity wieloma ciosami włóczni.

W listopadzie 1521 r. pozostała przy życiu załoga dotarła do Wysp Korzennych. Jedyny statek „Victoria” z ładunkiem cennych korzeni powrócił pod dowództwem Juana Sebastiana Elcano wraz z 18 członkami załogi do Hiszpanii, do San Lucar (skąd wyprawa Magellana wyruszyła), 6 września 1522 r., opływając w ten sposób kulę ziemską. Wyprawa Ferdynanda Magellana potwierdziła kulistość Ziemi.

Podobne prace

Do góry