Ocena brak

Feniks panujący

Autor /Adam333 Dodano /22.01.2012

Odpowiednio pielęgnowane okazy feniksa to imponujące palmy, doskonale pasujące do dużych pomieszczeń. Można ustawiać je pojedynczo lub w kompozycjach roślinych, którym doda wysokości. Będący jedną z najszybciej rosnących roślin o takich wymiarach, feniks panujący dobrze przystosowuje się do życia w dużej donicy i jest rośliną łatwą w pielęgnacji. Nie lubi jednak naruszania korzeni, dlatego należy przesadzać go ostrożnie. Uprawa w donicy ogranicza jego wymiary, ale wciąż może osiągać 3 m wysokości. Ta pochodząca z Queensland i Nowej Południowej Walii palma ma liście o szerokości do 10 cm, i długości do 90 cm. Czasem wydaje liliowe kwiaty, a następnie małe owoce.

Ta palma do wzrostu potrzebuje więcej niż 18°C. Zwiędnie w niższych temperaturach. Ciepłe i suche powietrze, występujące w większości mieszkań, nie jest dla niej odpowiednie, gdyż w zimie wymaga około 18°C, Wytrzyma wyższe temperatury w zimie, jeśli towarzyszy im zwiększona wilgotność. W gorące letnie dni zapewniamy odpowiednią wentylację, bez przeciągów.

Najepiej czuje się w lekkim cieniu. Harmonijny przyrost uzyskamy, stawiając ją w jasnym, niebezpośrednim świetle (na północnym oknie). Jeśli światło jest ograniczone lub pada z jednej strony, w lecie co miesiąc obracamy doniczkę o ćwierć obrotu.

Podlewamy obficie letnią wodą, po czym czekamy, aż podłoże wyschnie i podlewamy ponownie. W chłodniejszych okresach zmniejszamy ilość wody.

W sytuacji, gdy temperatury, w których rośnie palma są wyższe niż 20°C, należy ją codziennie zraszać wodą. Ponadto stawiamy donicę na tacy z granulkami absorpcyjnymi, tak by dno nie stykało sią z wodą. W lecie wystawiamy roślinę na zewnątrz domu, w czasie ciepłych deszczy, by odświeżyć listowie.

W okresie wzrostu podajemy co miesiąc nawóz dla roślin liściastych. Świeżo przesadzone okazy nie potrzebują odżywiania przez sześć miesięcy.

Na wiosnę przesadzamy okazy o przerośniętej bryle korzeniowej, sadząc duże rośliny w łatwo przepuszczalnej ziemi gliniastej. By zwiększyć stabilność, dodajemy do mieszanki torfowej piasek ogrodniczy (do 1/4 części masy objętościowej). Używamy głębokich donic i dobrze opakowujemy korzenie podłożem.

Najlepiej sadzić rośliny "schodkowo". Taka grupa jest bardziej urozmaicona i zajmuje minimalną ilość miejsca. Ponadto rośliny mogą korzystać z wilgotności wydzielanej przez ich sąsiadów. Rozmnażamy z nasion. Okres kiełkowania wynosi od sześciu tygodni do trzech miesięcy.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek może pojawić się na dolnej stronie liści. Zraszanie może go odstraszyć, ale dość często, zanim zauważymy obecność insekta, szkody są już zbyt duże. Jako środek zapobiegawczy można stosować pałeczki owadobójcze, które wtyka się w ziemię, a także zapewnić roślinie odpowiednie warunki uprawy. Poważnie zaatakowane rośliny okazy należy, niestety, usunąć i spalić. 

Czerwce i wełnowce to najczęściej pojawiające się szkodniki. Usuwamy je wacikiem zamoczonym w denaturacie. 

Wciornastki lubią wysokie temperatury, a o ich obecności świadczą charakterystyczne srebrne smugi na liściach feniksa. Jeśli się już pojawią, zmniejszamy temperatury i stosujemy odpowiedni środek owadobójczy.

Podobne prace

 • Feniks

  Ocena / Autor /Hon
  Dodano /30.05.2013 praca w formacie txt

 • FENIKS (1)

  Ocena / Autor /Modest
  Dodano /15.03.2012 praca w formacie txt

 • FENIKS (2)

  Ocena / Autor /Modest
  Dodano /15.03.2012 praca w formacie txt

 • Feniks

  Ocena / Autor /Domarat
  Dodano /14.02.2012 praca w formacie txt

Do góry