Ocena brak

Felicja

Autor /OswaldxD Dodano /24.01.2012

Ta dość odporna, południowoafrykańska bylina jest idealną rośliną do koszy i donic stojących na zewnątrz domu w lecie. Trzeba nieco wysiłku, by utrzymać ją przez okres zimy, choć sadzonki pobrane w lecie zakwitną późną jesienią w domu, gdzie przetrwają zimę. W kolejnym roku sadzimy je w ogrodzie. Można także potraktować Felicję jak roślinę jednoroczną i co roku hodować z nasion. Jej ładne, niebieskie kwiaty chwieją się na końcach długich, wysmukłych łodyg i najlepiej wyglądają, gdy patrzymy na nie z bliska. Te pastelowe kwiatki dobrze się prezentują, w połączeniu z bladoróżową lobelią (Lobelia erinus), kocanką (Helichrysum petiolare) o srebrnych liściach czy z którymkolwiek z delikatnych, białych lub różowych złocieni. Jest to roślina dla hodowcy o wysmakowanym guście. Będzie ona stanowić nie rzucającą się w oczy ozdobę ogrodu, od późnej wiosny aż do pierwszych przymrozków.

Filcja nie znosi mrozu. Minimalna temperatura, jaką wytrzyma w zimie, to O°C. Sadzimy na zewnątrz dopiero wtedy, gdy minie zagrożenie przymrozkami. Nasiona należy przed wysianiem poddać 3-tygodniowej stratyfikacji (co oznacza trzymanie wilgotnych nasion w chłodzie, do 5°C, zwykle w lodówce). Aby wykiełkowały, wymagane są temperatury 13-16°C.

Uprawiamy w pełnym słońcu, gdzie roślina zakwitnie. W pomieszczeniu ustawiamy ją na słonecznym parapecie. Nasiona po stratyfikacji wysiewamy na powierzchni podłoża, gdyż do wykiełkowania potrzebują światła.

W okresie aktywnego wzrostu felicja potrzebuje dużo wody. Czekamy z ponownym podlaniem, aż powierzchnia ziemi będzie sucha (w lecie podlewamy nawet dwa razy na dzień). W zimie podajemy tylko tyle wody, by zapobiec marszczeniu liści.

Felicja pochodzi z gorących i suchych rejonów Afryki i nie wymaga dodatkowej wilgotności, nawet jeśli rośnie w domu.

Nawozimy co 2 tygodnie w okresie wzrostu, stosując standardowy nawóz dla roślin doniczkowych.

Żeby roślina zakwitła w zimie, siejemy nasiona w połowie lata do dobrze odsączonego podłoża. Dojrzałe okazy należy na wiosnę, po przezimowaniu, przesadzić i przyciąć. Rośliny ogrodowe w pojemnikach i donicach należy zawsze uprawiać w ziemi dobrej jakości.

Usuwamy martwe kwiaty i przycinamy wszelkie nadmiernie wybujałełodygi, by ta łatwo "dziczejąca" roślina zachowała jak najbardziejzwarty pokrój.

Warto wiedzieć

Niewiele chorób czy szkodników szkodzi felicji, ale nadmierne podlewanie podczas wczesnowiosennych dni może zniszczyć roślinę.

Podobne prace

Do góry