Ocena brak

FDDI (Fiber Distributed Data Interface)

Autor /Rufin4 Dodano /28.02.2013

FDDI (Fiber Distributed Data Interface) - światłowodowa sieć cyfrowa o topologii podwójnego pierścienia, stosowana w sieciach LAN i MAN. Dane użyteczne są przesyłane z szybkością 100 Mb/s, natomiast fizyczna prze- 3ływność binarna pierścienia wynosi 125 Mb/s, co wynika - zastosowania kodu transmisyjnego typu 4B/5B. Przyłączanie stacji sieciowych do pierścienia FDDI dokonuje się na 3 sposoby jako:

  • stacja SAS - podłączana do pojedynczego pierścienia,

  • stacja DAS - podłączona do podwójnego pierścienia

oraz

  • koncentrator DAC - podłączany do podwójnego pierścienia.

Jako medium transmisyjne stosuje się głównie światłowody jednomodowe lub wielomodowe instalowane w miejskich sieciach szkieletowych. Realizacja sieci FDDI za pomocą kabli miedzianych - jako wersja CDDI - jest możliwa od niedawna za pomocą nieekranowanej skrętki UTP kat. 5.

W sieciach FDDI stosuje się metodę dostępu z przekazywaniem żetonu (podobną jak w sieciach Token Ring). Administrator sieci ma możliwość ustalania różnych priorytetów wybranym stacjom, przyznając im dłuższy czas na przetrzymywanie żetonu. Sieć nie dopuszcza zablokowania, gdyż natychmiast po nadaniu komunikatu stacja musi wysłać pusty żeton, który może być przejęty przez inną stację. W sieci dopuszcza się krążenie wielu ramek kontrolowanych przez administratora (w tym wielkość, ilość i częstość ramek).

Podobne prace

Do góry