Ocena brak

Fatsjobluszcz lizjański

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Fatsjobluszcz jest krzyżówką krzewiastej fatsji japońskiej 'Moseri' i szybko rosnącego bluszczu pospolitego 'Hibernica', wyhodowaną w 1910 roku we Francji. Fatsjobluszcz zaliczono do rodziny Araliaceae. Jest odporną na mróz, wiecznie zieloną rośliną, mogącą rosnąć zarówno na zewnątrz jak i w pomieszczeniu. Jest odporny na zanieczyszczenia przemysłowe, co sprawia, że nadaje się do miejskich ogrodów i balkonów. Jego skórzaste, dłoniaste liście mogą osiągać szerokość 25 cm. Są błyszczące, ciemnozielone, mają pofałdowane brzegi. Czasem późną jesienią pojawiają się duże, bladozielone kwiaty.

Toleruje upały i chłody. Minimalna temperatura jaką zniesie fatsjobluszcz, to -5°C, jeżeli bryła korzeniowa nie jest mokra. Najlepiej rośnie w temperaturach od 9 do 22°C.

Potrzebuje rozproszonego, lecz dobrego światła. Wytrzyma słabe oświetlenie, ale nie powinien stać w ciemnym miejscu.

Podłoże powinno być tylko ledwie wilgotne. Nadmiernie podlewana roślina zrzuca dolne liście.

Przy temperaturach powyżej 18°C, należy zapewnić dodatkową wilgotność i zraszać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jest to ważne zimą, kiedy powietrze w mieszkaniu jest suche.

Świeżo posadzonych roślin nie nawozimy przez 4-6 miesięcy. Dorosłe okazy odżywiamy co 3 miesiące w okresie wzrostu, zwykłym nawozem o 50% stężeniu.

Jeżeli doniczka jest zamała, przesadzamy roślinę co roku na wiosnę, do przepuszczalnego piasku gliniastego. Dużym okazom wymieniamy wierzchnią warstwę.

Żeby roślina zachowała krzaczasty pokrój, przycinamy wierzchołki pędów. Przy przesadzaniu można przyciąć całą roślinę do 10 cm, by pobudzić jej rozgałęzianie. Jeśli chcemy, by się pięła, należy zapewnić jej podporę.

COŚ JEST ŹLE

1) Liście żółkną. Nadmiar wody. Pozwól ziemi przeschnąć i potem podlewaj rzadziej.

2) Pędy wyciągnięte, o długich międzywęźlach. Zbyt ciemno. Przenieś w jaśniejsze miejsce. Prawdopodobnie za ciepło - sprawdź temperaturę.

3) Liście pożółkłe, z pajęczyną pod spodem. Przędziorki. Roślina jest bardzo wrażliwa. Zastosuj derris, malation lub insektycyd systemiczny. Przenieś w chłodniejsze miejsce. Zraszaj codziennie wodą, by zwiększyć wilgotność powietrza.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek może sprawiać problemy, jeśli fatsjobluszcz rośnie w zbyt ciepłych warunkach. Zraszanie spodniej strony liści może odstraszyć szkodnika, ale poważnie chore rośliny należy przyciąć, a odcięte części spalić. Kiedy zacznie się nowy przyrost, należy zastosować standardowy insektycyd. Pamiętajmy jednak, że jest niewiele środków skutecznych w walce z tym szkodnikiem. 

Mszyce i wełnowce. Mszyce mogą zaatakować młode, soczyste pędy, a wełnowce żerują w pochewkach liści. Wełnowce można usunąć wacikiem nasączonym alkoholem metylowym.

Podobne prace

Do góry