Ocena brak

Fatsja japońska

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Roślina ta jest jednym z "bohaterów" wsród roślin pokojowych, potrafiącym znieść dzięki swej ogromnej wytrzymałości wszystkie możliwe do popełnienia błędy w pielęgnowaniu. Żyje przez wiele lat. Jej popularna nazwa brzmi "fałszywy rycynus". Jako roślina doniczkowa jest uprawiana od ponad 150 lat.

Fatsja japońska to wiecznie zielony krzew, pochodzący z Japonii. Idealnie nadaje się do dużego pokoju lub holu. Fatsja, regularnie nawożona i przesadzana co roku, może osiągnąć wysokość i rozpiętość przekraczającą 1,5 metra. Fatsja ma duże, palczaste liście o barwie i fakturze kontrastującej z łodygą, która z każdym rokiem staje się chropowata i zdrewniała.

Inna nazwa tej rośliny to Aralia japońska.

Fatsja japońska najlepiej rozwija się w temperaturze od 10° do 15°C, nie wyżej jednak niż 18°C, gdyż wówczas liście mogą zżółknąć i uschnąć. W zimie trzymać fatsję w chłodnym miejscu o temperaturze ok. 7-10°C. Latem można wynieść ją na zewnątrz domu. Powinna stać w miejscu zacienionym i osłoniętym od wiatru, by uchronić jej delikatne liście przed poszarpaniem.

Zimą najlepiej ustawić roślinę w miejscu jasnym. Natomiast latem musi przebywać w półcieniu.

Od wiosny do jesieni podlewać regularnie, zimą oszczędniej. Rozrośnięty kwiat wymaga częstszego podlewania latem.

Dla prawidłowego rozwoju fatsja potrzebuje dużej wilgotności. Liście trzeba często zwilżać za pomocą spryskiwacza. Należy też zapewnić jej dobrą wentylację.

Wiosną i latem co miesiąc nawozić płynnym nawozem, dostępnym w każdym sklepie ogrodniczym.

Rozrośnięte rośliny przesadzamy wiosną do glinianych donic, właściwych dla cięzkich roślin. Należy zastosować ziemię mieszaną.

Liście przemywać wodą. Pączki kwiatowe, rosnące na dorosłej roślinie usunąć. By fatsja rosła krzaczasto, obciąć wiosną wierzchołki wzrostu. Stare rośliny odżywają po radykalnym ich przycięciu.

GDY ZAUWAŻYSZ

Blade liście z plamkami o brązowych brzegach świadczą o tym, że roślina nie była często podlewana. Wstaw donicę do letniej wody i trzymaj tam tak długo, aż ziemia zacznie lśnić. 

Pomarszczone liście oznaczają, że w pomieszczeniu jest zbyt suche powietrze. Spryskuj liście często wodą. 

Brązowe kropelki na liściach oznaczać mogą obecność czerwi. Systematycznie stosujj środek owadobujczy. 

Mszyce usuń ręcznie. Systematycznie stosuj insektycydy dla długotrwałej ochrony.

Podobne prace

Do góry