Ocena brak

Farbownik lekarski

Autor /Tymon Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina trwała, rzadko dwuletnia, szorstko owłosiona, do 80 cm wysokości, z silnym, wielogłówkowym korzeniem palowym o czarnej korze. Prosto wzniesiona, mocna łodyga jest tępo kanciasta, obficie ulistniona, zwykle nie rozgałęziona. Liście spiralne, lancetowate, górne równowąskie, obejmujące łodygę; zaostrzone, przeważnie całobrzegie, często faliste i obustronnie owłosione. Kwiaty karminowoczerwone, rzadziej białe albo żółte, później ciemnoniebies-ko-fioletowe, zebrane w gęste, wielokwiatowe, piramidalne skrętki podwójne, umieszczone szczytowo i w pachwinach liści, wydłużające się po przekwitnieniu. Szypułki kwiatowe bardzo krótkie, w czasie owocowania jednak do 5 mm długości.

Przysadki tak długie jak kielich albo dłuższe. Kielich podzielony do połowy lub prawie do nasady na 5 lancetowatych, spiczastych, szorstko owłosionych działek, w czasie owocowania przedłużony. Korona kwiatów 5-krotna, lejkowata. Prosta, biała rurka długości kielicha albo dłuższa. U nasady blaszki płatka znajduje się pięć osklepek; są to trójkątnie jajowate, na brzegu grubo broda-wkowate łuski w rodzaju przykoronka, zamykające gardziel korony. Pręciki w liczbie pięciu przyrośnięte w górnej połówce rurki korony; sięgają aż do osklepek. Zalążnia górna, z dwu owocolistków, rozpadająca się na cztery jedno-nasienne orzeszki. Orzeszki skośnie jajowate, do 4 mm długości, nabrzmiałe i delikatnie bro-dawkowate, jasnobrunatne.

Siedlisko: Powszechny na polach, przydro-żach, suchych murawach i wysypiskach.  

Rozmieszczenie: Duża część Europy; nie występuje jednak na skrajnej północy, częściowo na zachodzie i w obszarze śródziemnomorskim.

Okres kwitnienia: Od maja do września.

Zastosowanie: Przed kwitnieniem zbiera się młode liście i wierzchołki pędów jako jarzynę, szczególnie popularną w Irlandii i Szwecji.

Podobne prace

Do góry