Ocena brak

Europejski Fundusz Leasingowy

Autor /samanthabrown Dodano /08.04.2011

 

Europejski Fundusz Leasingowy powstał w 1991 roku jako jeden z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Specjalizujemy się w leasingu ruchomości i obsługujemy 38% małych i średnich firm w Polsce, korzystających z leasingu. O tym, jak silna pozycję wyrobiliśmy sobie przez 10 lat działalności, niech świadczy chociażby fakt, iż w styczniu 2001 roku znaleźliśmy się

w pierwszej 20 największych instytucji finansowych w Polsce.

 

Z kolei w rankingu pisma Home&Market notującym pierwszy tysiąc największych prywatnych firm w kraju EFL zajął 60 miejsce.

 

W 2000 roku zanotowaliśmy 108,3 mln zł zysku netto, wobec 71 mln zł w 1999 roku ( 52% dynamika ). Nasza sprzedaż osiągnęła w 2000 r. 450 mln zł i była o 45% wyższa w porównaniu z 1999 r., kiedy wynosiła 310,9 mln zł.

 

W 2000 r. zawarliśmy niespełna 32 tys. umów leasingowych o wartości ponad 1,2 mld zł, co oznacza odpowiednio 27,3% i 25,3% wzrost w stosunku do roku 1999.

 

Prawie od początku istnienia EFL S. A. jest liderem na rynku usług leasingowych w Polsce. Zajmujemy pozycję lidera na rynku laesingu ruchomościami, na którym w 2000 roku nasz udział przekroczył 17% (najbliższy konkurent :10% ). Jesteśmy także największą firmą w segmencie leasingu środków transportu ( ok. 28%, następna firma : 7% ) oraz sprzętu nowoczesnej techniki biurowej ( odpowiednio : ok. 20% i 5% ). Obecnie ok. 80% wartości portfela umów stanowią pojazdy, maszyny i urządzenia to ok. 13% wartości obrotu, 6% sprzęt NTB, a wprowadzony kilka miesięcy temu leasing nieruchomości – ok. 1%.

 

EFL obsługuje w zdecydowanej większości małe kontrakty ( tzw. umowy „small ticket” ) koncentrujące się na kierowaniu oferty do małych i średnich przedsiębiorstw ( MŚP ). Przez ostatnie 10 lat w naszej bazie danych znalazło się ponad 86 tys. podmiotów gospodarczych.

 

Nasza sieć dystrybucji składa się a 33 oddziałów zlokalizowanych w większych miastach Polski oraz sieci współpracujących a firmą podmiotów gospodarczych zawierających umowy leasingowe w imieniu EFL.

 

Obsługa klientów zajmuje się kilkaset osób. Dla naszych potrzeb pracuje system komputerowy AS 400 wspomagający proces zarządzania kilkudziesięciu tysięcy umów leasingowych.

Współpracujemy w wieloma dostawcami sprzętu w różnych segmentach rynku. Budowane wspólnie programy zwiększają atrakcyjność naszej oferty, dostępność leasingu i są dowodem na to, że przyjęta strategia ukierunkowana na klienta i współpracę z dostawcami zwiększa atrakcyjność leasingu w oczach klientów.

 

Współpracujemy na szczeblu ogólnopolskim z importerami i krajowymi producentami, takimi jak Fiat Auto Poland, Cotroen Polska, Peugeot Polska, Zakłady Starachowickie STAR S.A., General Motors Polska, ATA International Ltd, Jtt Computer S.A., Vobis Microcomputer SP. z o.o., Vaillant Sp. z o.o., Buderus Sp. z o.o. i wieloma innymi.

 

Na początku sierpnia 1999 roku podpisaliśmy umowę współpracy z Intel Corporation ( największym światowym producentem procesorów, komputerów, produktów sieciowych i telekomunikacyjnych ) na obsługę leasingu w ramach programu Intel® Financial Service. W ścisłej współpracy z Intel Corporation tworzymy program usług finansowych odpowiadający potrzebom Dealerów produktów Intel i ich klientów.

 

Listopad 1999 – to podpisanie umowy generalnej o współpracy z Helwett – Packard sp. z o.o. – która stawia EFL w pozycji partnera leasingowego w całej Polsce. 23 października uruchomiliśmy specjalny produkt finansowy o nazwie EFL – HP Express, który jest dystrybuowany przez Internet i sieć partnerów handlowych HP. Nasz partner udzielił nam 1 mln euro kredytu, który jest wykorzystywany na finansowanie umów leasingowych sprzętu Hewlett – Packard. Z kredytu tego mogą być finansowane umowy, w których sprzęt HP stanowi co najmniej 70% .

 

W listopadzie 2000 roku podpisaliśmy umowę o współpracy z OMS Polska Ltd. – przedstawicielem jednego z największych włoskich producentów unitów stomatologicznych OMS STAFF i jednej z największych firm produkujących sprzęt medyczny w Europie. Efektem podpisanej umowy jest lokalna współpraca sieci sprzedaży obu firm oraz wspólne działanie marketingowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ponadto w lipcu 2000 roku podpisaliśmy umowę o współpracy z Polskim Towarzystwem Lekarskim, której przedmiotem jest wzajemna współpraca

w zakresie promocji jak i specjalnej oferty dla lekarzy w ogólnie pojętym środowisku medycznym. W najbliższym czasie planowany jest cykl spotkań lokalnych PTL i EFL. Będziemy uczestniczyć w organizowanych przez PTL zjazdach, konferencjach i sympozjach, wyposażymy lokalne struktury PTL oraz podmioty współpracujące w materiały promocyjne na temat leasingu.

 

 

We wrześniu 2000 roku wprowadziliśmy tzw. leasing konsumencki, który jest pierwszą w kraju ofertą skierowaną nie do firm, lecz do przysłowiowej rodziny Nowaków. „Dobra Rata” – bo taką nazwę handlową nosi leasing konsumencki EFL – jest najlepszą propozycją na finansowanie samochodu osobowego. Na kilkanaście najlepiej sprzedających się modeli, przygotowaliśmy specjalną promocję cenową – „leasingu 0%” – która zakłada, iż suma wszystkich opłat, prowizji i rat spłacanych w okresie leasingu będzie równa 100% ceny samochodu. Opłata wstępna wynosić może od 30% do 90% ceny samochodu, maksymalna kwota dofinansowania to 61 tyś. zł. a okres leasingu od 12 do 60 miesięcy. W ofercie udział mają marki Fiat, Alfa Romeo i Lancia, oferowana będą również modele Opla, Peugeot i Daewoo.

 

W czerwcu 2000 roku podpisaliśmy umowę ( na czas nieokreślony ) z PZU S.A., która umożliwia nam oferowanie naszym klientom jednych z najlepszych stawek na ubezpieczenia komunikacyjne dostępne na rynku.

 

Stawka za łączny pakiet OC/AC/NW dla samochodów osobowych, ciężarowo – osobowych, ciężarowych w karoserii pojazdu osobowego nie posiadających homologacji fabrycznej, mikrobusów oraz samochodów z fabryczną homologacją na ciężarowe do 5 miejsc wynosi 3,99%, natomiast stawka za łączny pakiet OC/AC/NW dla pojazdów ciężarowych ( nowych

i używanych ) wynosi od 2,75%.

 

Od 8 października 1999 roku jesteśmy spółką publiczną. Nasze akcje notowane są zarówno na giełdzie papierów wartościowych w Londynie ( w formie GDR – ów ) jak i w Warszawie. W ofercie publicznej sprzedaliśmy łącznie 2 mln akcji po 145 zł a zapasy w transzy małych inwestorów, na skutek bardzo dużego popytu, musieliśmy zredukować o prawie 91,5%. Do obrotu giełdowego zostało 2,43 mln akcji serii A i 2 mln akcji serii D. Pierwsze notowanie na rynku podstawowym warszawskiej giełdy odbyło się 9 maja 2000r. po 151 zł.

 

 

 

 

W pierwszym kwartale 2001 roku na warszawskiej giełdzie pojawi się też nasza spółka zależna Getin Service Provider, specjalizująca się w świadczeniu usług typu B2B dla małych i średnich przedsiębiorstw. W sierpniu ub.r. Spółka uruchomiła pierwsze w Polsce Centrum e – biznesu dla tego typu podmiotów.

 

Jest to platforma transakcyjna umożliwiająca handel elektroniczny i reklamę w sieci. Zawiera także kompleksowe serwisy doradcze. Obecnie ma ok. 70 tyś. klientów.

 

Do obrotu publicznego zostało wprowadzonych 10 mln akcji serii A – C

o wartości nominalnej 1 zł, 700 tyś. alorów serii D, imiennych oferowanych

w ramach oferty menedżerskiej oraz 5,3 mln akcji serii E w ramach oferty publicznej. Papiery te będą sprzedawane w dwóch transzach : inwestorów indywidualnych ( 2.192.500 akcji ) oraz instytucjonalnych ( 4.107.500 walorów).

 

Na początku lutego 2001 roku otrzymaliśmy kredyt konsorcjalny

o wartości 55 mln euro. Część ( 35 mln euro ) przyznał nam Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, a pozostałe 20 mln banki biorące udział w konsorcjum :

Raiffeisen Zentralbank, Raiffeisen Bank Polska oraz WBK.

 

Organizatorem konsorcjum był EBOR, a agentem zabezpieczającym Reiffeisen Bank Polska. Okres kredytowania ustalono na 4 lata.

Kredyt zostanie przeznaczony na finansowanie zakupów środków trwałych oddawanych w leasing firmom z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Niezależnie od uzyskanego kredytu zamierzamy w 2001 roku wyemitować euroobligacje o wartości od 75 do 100 mln euro i obligacje korporacyjne warte 150 mln zł. Celem obu emisji jest zdywersyfikowanie źródeł finansowania umów leasingowych. Euroobligacje mają być zabezpieczone wierzytelnościami leasingowymi. Emisja związana jest a uruchomieniem pierwszego w Polsce programu sekurytyzacji wierzytelności leasingowych, który przeprowadzi Credit Suisse First Boston. Program będzie uruchomiony na 5 lat.

Podobne prace

Do góry