Ocena brak

Eukomis dwubarwny

Autor /WalterMelon Dodano /17.01.2012

Należy do rodziny liliowatych (Liliaceae), jego ojczyzną jest Południowa Afryka. Nazwa tej rośliny wywodzi się od greckich słów: eu - piękny i kome - chochoł i ma związek z budową kwiatostanu, który zakończony jest dużym pióropuszem liści.Roślinę tę nazywa się także lilią grzywiastą lub kwiatowym ananasem. Cebule są duże (o średnicy 5-6 cm), pokryte suchymi łuskami. Łodyga ma 30-50 cm długości, a kwiatostany ok. 30 cm.

W ogrodach uprawia się najczęściej eukomis dwubarwni (E.bicolor) i eukomis kropkowany (E.punctata), o liściach brązowo nakrapianych od spodu. Kwiaty obu gatunków rozwijają się wkońcu czerwca i w lipcu. Rośliny te najładniej wyglądają wśród niskich bylin i traw, gdyż wtedy w całej okazałości widać ich duże liście i oryginalne kwiatostany.

Cebule eukomisu są wrażliwe na mróz, dlatego tylko w zachodniej części kraju można je sadzić jesienią (trzeba je starannie okryć). Bezpieczniejszy jest jednak majowy termin sadzenia. Cebule umieszcza się na głębokości 10 cm, w odstępach 3-40 cm. Jesienią wykopuje się je, podsusza i zimą przechowuje w pomieszczeniu w temperaturze 6-8°C.  Eukomis można posadzić zimą w doniczce i trzymać w chłodnym pokoju na parapecie aż do wiosny, a następnie z bryłą korzeniową przesadzić do ogrodu.

Podobne prace

Do góry