Ocena brak

Eukaliptus gunni

Autor /WalterMelon Dodano /17.01.2012

Przy ostatecznej wysokości dochodzącej do 25 m eukaliptus Gunna wydaje się na pierwszy rzut oka rośliną idealną dla dużych ogrodów. Jednakże brak przestrzeni nie stanowi żadnego ograniczenia. To dość delikatne drzewo pochodzące z tasmanii można pozostawić same sobie. Będzie miało wtedy rozłożystą koronnę wyrastającą z dosyć wiotkiego pnia. Jeśli natomiast będziemy eukaliptus regularnie przycinać na wiosnę, drzewo to stanie się pięknym krzewem o wysokości nie przekraczającej 2 m. Duży eukaliptus dostarcza lekkiego cienia, w którym dobrze rosną niskie rośliny leśne. Po paru latach kora zaczyna się łuszczyć, tworząc ciekawy wzór z kremowych, różowych i brązowych plam.

Dojrzałe liście są lancetowate o barwie szarozielonej. Po ok. 5 latach na gałązkach pojawiają się wonne, puchate kwiaty. Eukaliptus można zestawiać z innymi krzewami i roślinami wieloletnimi, aby przez cały rok ożywiać je barwą o intensywności, której tylko niewiele roślin może dorównać. Eukaliptus kwitnie w lipcu. Kwiaty zebrane są zwykle po trzy na jednej szypułce. Każdy pączek ma na szczycie okrągłą przykrywkę, która odrywa się po rozkwitnięciu. Jeśli eukaliptus rośnie w sprzyjającym klimacie, wyda kubeczkowate owoce.

Eukaliptus ma bardzo płytki system korzeniowy i dlatego źle znosi wszelkie uszkodzenia. Ważne, aby sadzić w ogrodzie jak najmniejszą roślinę. Jest wtedy większa szansa, że się przyjmie. Korzeń drzewa umieszczamy zaledwie 5 cm pod ziemią. Roślinę przycinamy do 45 cm wysokości.

Drzewo lubi stanowiska słoneczne.

Eukaliptus wymaga wilgoci, ale nie znosi gleb zbyt mokrych. Świeżo posadzone rośliny trzeba dobrze podlewać, aż do widocznego wzrostu. Jeśli na dworze jest sucho, roślinę podlewamy przez pierwsze dwa lata.

Drzewo najlepiej się czuje w klimacie łagodnym. W chłodniejszych regionach wokół podstawy rozkładamy mierzwę.

Eukaliptus nie lubi gleb kredowych. Dobrze rośnie na każdym dobrze zdrenowanym i zatrzymującym wilgoć podłożu.

Przycinamy świeżo posadzone drzewko. Kolejne cięcie następuje na przełomie wiosny i lata. Kiedy odrost osiągnie 30 cm, wybieramy jeden nowy pęd z dołu krzaczka. Ostrożnie usuwamy resztę pędów. Wybraną gałązkę przywiązujemy do palika, aby roślina trzymała pion. Regularnie kontrolujemy wzrost eukaliptusa i w razie potrzeby wymieniamy starą podpórkę na większą. Jeśli eukaliptus przycinamy regularnie co roku do około 15 cm, coroczny przyrost będzie wynosił ok. 2 metrów.

Drzewo rozmnażamy z nasion wiosną lub jesienią. Używamy głębokich donic, aby system korzeniowy mógł się rozwinąć.

Roślina ta nie ma odmian hodowlanych. Najlepiej kupić nasiona, które pochodzą z drzew rosnących w podobnych warunkach klimatycznych, jakie panują w naszym ogrodzie.

Podobne prace

Do góry